Güney Kore, Kuzey'in Balistik Füze Fırlatmasından 'Ağır Pişmanlık' Duyduğunu İfade Etti

Güney Kore cumhurbaşkanlığı Ulusal Güvenlik Konseyi (MGK) Pazar günü, Kuzey Kore'nin "balistik füze" fırlatmasından "ağır üzüntü" dile getirerek, Pyongyang'ı Kore Yarımadası'nda barışı tehdit eden eylemleri derhal durdurmaya çağırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Güney Kore, Kuzey'in Balistik Füze Fırlatmasından 'Ağır Pişmanlık' Duyduğunu İfade Etti

Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Suh Hoon, Kuzey Kore'nin bu yıl Kuzey'in sekizinci kuvvet gösterisini belirleyen şüpheli bir balistik füze ateşlemesinden kısa bir süre sonra NSC toplantısına başkanlık etti.

Güney Kore ordusu, Kuzey'in balistik füzesinin 620 km yükseklikte 300 km civarında uçtuğunu söyledi.

Cheong Wa Dae yaptığı açıklamada, "Güney Kore ve ABD'nin diplomatik bir çözüm için ortak çaba göstermesine rağmen, Kuzey Kore'nin bugün bir balistik füze fırlatmasından dolayı derin endişelerini ve derin üzüntülerini dile getirdiler" dedi.

MGK, "Dünyanın Ukrayna'daki savaşı çözmeye çalıştığı bir zamanda balistik füze fırlatmak Kore Yarımadası'nda, bölgede ve dünyada barış ve istikrar için arzu edilen bir şey değil" dedi.

Açıklamaya göre, NSC ayrıca Kuzey Kore'ye Güney Kore, ABD ve uluslararası toplumun diyalog tekliflerine hızla yanıt vermesi çağrısında bulundu.

Kuzey'in son lansmanı, 9 Mart'ta cumhurbaşkanlığı seçimi yapacak olan Güney Kore için hassas bir zamanda geldi.

MGK, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde güvenliği korumak için azami çabayı göstereceğini vurguladı.

Ocak ayında Kuzey, orta menzilli bir balistik füze fırlatma da dahil olmak üzere yedi tur füze testi gerçekleştirdi.

Ayrıca okuyun | Güney Kore, kilometreyi abarttığı için Tesla'ya karşı cezayı tartıyor

Bazı analistler, Kuzey Kore'nin geçen ay nükleer ve uzun menzilli füze testlerinde yıllarca kendi kendine empoze ettiği moratoryumu kaldırmak için üstü kapalı bir tehdit yayınladığı için yolda daha kışkırtıcı eylemlerde bulunabileceğini söylediler.

Kuzey Kore, geleneksel müttefiki ve kilit ekonomik destekçisi olan Pekin'de yakın zamanda sonuçlanan Kış Olimpiyatları sırasında füze testlerinden kaçınmış gibi görünüyordu.

Keşfet