Ninova Muhafızları (Ninova Bekçileri) Kimdir?

Musul Harekatına katılan eski ismiyle Haşdi Vatani yeni ismiyle Ninova Bekçileri ve ya Ninova Muhafızları, bir anda dünyanın gündemine girdi. Peki Ninova Bekçileri kimdir, kimlerden oluşuyor?

Ninova Muhafızları (Ninova Bekçileri) Kimdir?
Ninova Muhafızları (Ninova Bekçileri) Kimdir? Anahaberim

Dün gece saatlerinde başlatılan Musul Operasyonu, Irak Ordusu, Peşmerge ve Ninova Gönüllülerinin katılımıyla tüm hızıyla sürüyor. Musul kentini işgal eden Irak Şam İslam Devleti mensupları’na yönelik başlatılan operasyona ABD ve Koalisyon güçleri de havadan destek veriyor. Ayrıca ABD askerleri de karadan harekata destek verip DAİŞ (IŞİD) mevzilerini vurmaya devam ediyor.

 

Musul operasyonu 3 koldan başlatılan harekatla sürerken, Musul operasyonunda yer alan Ninova Gönüllüleri (Ninova Bekçileri, Ninova Muhafızları, Haşdi Vatani) bir anda ilgi odağı oldu. Herkes, “Ninova Bekçileri-Ninova Gönüllüleri kimdir?” sorusunu sormaya başladı.

 

İşte Ninova Bekçileri Hakkında Bilgi

 

Irak’ın Ninova Eyaletinin başkenti Musul, 10 Haziran 2014 tarihinde IŞİD örgütü mensupları tarafından işgal edildi. Kentin işgal edilmesinin ardından çok sayıda katliam ve vahşet olayları yaşandı. Bu katliam ve vahşetler karşısında direnenler ise Haşdi Vatani isimli oluşum oldu.

 

İlk olarak Bağdat yönetiminin isteği ile kuruldu. Sonraları ise Irak yönetiminin desteğini çekmesinin ardından ilk örgütlenme aşamasını Eski Ninova Vilayeti Valisi Esil Nuceyfi’nin öncülüğünde tamamladı.

 

Başlarda Haşdi Vatani’ye Türkiye, Başika Kampında eğitim vererek destek oldu. Uzun süredir Eski Vali Esil Nuceyfi’nin oğlu Abdullah Nuceyfi’nin yönetiminde olan Ninova bekçilerinin sayısı ise şimdilerde 10 binin üzerinde olduğu belirtiliyor.

 

Ninova Bekçileri milislerinin arasında ise Ezidi Kürtler, Türkmenler, Kürtler ve Sünni Araplar bulunuyor.


Abdullah Nuceyfi, Ninova’nın kurtuluşunun ardından Sincar yani Şengal’in yine Ninova’nın bir ilçesi olmasının gerektiğini savunmuştu.

ninova bekçileri kimdir ninova muhafızları kimdir ninova gönüllüleri kimdir haşdi vatani kimdir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef