2018 KPSS Tarih konu dağılımı

KPSS'de önemli yer teşkil eden ve yüksek puan almanız için iyi bir net yapmanız gereken Tarih dersini yakından inceleyelim.

2018 KPSS Tarih konu dağılımı
2018 KPSS Tarih konu dağılımı Serdar K

2018 KPSS Tarih Konu Dağılımı

2018 KPSS’ye 8 ay gibi bir süre kaldığı şu günlerde memur adayları çalışmalarını yavaş yavaş hızlandırmaktadır. Bunu hem sosyal medya üzerinden bize gelen KPSS ile ilgili soruların çokluğundan hem de KPSS yayınevlerinin hummalı bir şekilde çıkarmaya çalıştığı kpss konu anlatımlı ve soru bankaları kitaplarından rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.

2018 KPSS’ye çalışmak için 8 ay yeterli bir süredir. Hem KPSS’ye yeni başlayanlar hem de daha önce KPSS’ye girip tecrübesi olan kişiler için bu süre düzenli çalışıldığı takdirde fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu makalemizde KPSS’nin baş belalarından birisi olan Tarih dersinden sizlere bahsedeceğiz. Sorular Halinde ilerleyelim.

KPSS Tarih’ten Kaç soru gelmektedir ?
Eskiden KPSS tarihten 30 soru gelmekteydi fakat son yapılan değişiklikler neticesinde KPSS tarih dersi soru sayısı 27’ye düşürülmüştür. Ve belirtmek isteriz ki KPSS tarih soruları memur adaylarının matematik sorularından sonra en çok zorlandığı soruların başında gelmektedir. Özellikle matematikte yeterli net sayısına ulaşamayacağına inanan memur adayları bu açığı KPSS tarih’ten yapacakları yüksek netle kapatmaya çalışmaktadır. Bu da KPSS sürecinde en çok satılan KPSS kitaplarının Tarih kitabı olmasını bir nevi bize açıklamaktadır.

KPSS Tarih Soruları Nasıl Çözülmelidir ?

KPSS tarih soruları çözülürken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, soruyu iyice anlamaktır. Büyüklerimiz boşuna ‘’soruyu anlamak, soruyu çözmenin yarısıdır ‘’ diye boşuna dememişlerdir. KPSS Tarih soruları diğer sözel soruları gibi dikkat isteyen sorulardır. Soruda ki soru köküne özellikle dikkat edilmelidir. Bazı adaylar acele ve heyecanla soru kökü ‘’ değildir?’’ olan soruları yanlış okuyabilmekte ve bu da yanlış soru çözümüne neden olmaktadır. Bunların yanı sıra KPSS tarih sorularını çözmek için KPSS hazırlık sürecinde bol bol tarih sorusu çözmüş olmanız gerekmektedir. Unutmayınız ki ne kadar çok soru çözerseniz KPSS’de benzer soruyla karşılaşma olasılığınız o kadar artacaktır. KPSS tarih sorularının çoğunluğu bilgiye dayalı sorular olduğu için bu soruları bilginiz olmadan çözebilmeniz çok zor olacaktır.

KPSS Tarih Konuları Nelerdir ?

1.         1.İslamiyet Öncesi Türk Tarihi

2.         Türk – İslam Tarihi

3.         Osmanlı Tarihi

4.         Osmanlı Yenileşme ve Demokratikleşme Hareketleri

5.         Avrupa’da Yaşanan Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin Türk-İslam Dünyasına Etkileri

6.         Yüzyılda Osmanlı Devlet

7.         Kurtuluş Savası’nın Hazırlık Dönemi

8.         Kurtuluş Savaşı Muharebeler ve Antlaşmalar Dönemi

9.         Atatürk ilke ve İnkılapları

10.       Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
 

2018 KPSS Tarih Konuları aşağıdaki gibidir.

KPSS Tarih’te Hangi Konudan Kaç soru gelmektedir ?
Memur adayların en çok merak ettiği soruların başında da KPSS tarihte hangi konuya ağırlık vermesi gerektiğidir. Memur adayı bu sorunun cevabını da hangi konudan kaç soru geldiği sorusuna vereceğimiz cevapla netleştirebilecektir.

KPSS tarih’te konulara göre soru dağılımı genel olarak şu şekildedir.

3 soru Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesinde Türk Devletleri

9 soru Osmanlı Devleti  Kuruluş- Yükselme-Dağılma dönemleri ( Özellikle Duraklama ve Gerileme Dönemi )

12 soru Atatürk İlke ve İnkılapları

3 soru Çağdaş Türk ve Dünya tarihi

 

2018 kpss tarih konu dağılımı 2018 kpss tarih lisans konuları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı