HDP’nin Kapatılma İddianamesinin Ayrıntıları Belli Oldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından HDP’nin kapatılması ile ilgili hazırlanan iddianamenin detayları netleşmeye başlıyor. Aralarında çok sayıda HDP’li vekilin de bulunduğu 687 HDP’li hakkında siyaset yasağı geliyor.

HDP’nin Kapatılma İddianamesinin Ayrıntıları Belli Oldu
HDP’nin Kapatılma İddianamesinin Ayrıntıları Belli Oldu Anahaberim

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, tarafından HDP’nin kapatılması ile ilgili Anayasa Mahkemesinde açtığı davanın yankıları sürüyor. Türkiye’de ve Dünyanın çok sayıda ülkesinde HDP’nin kapatılması ile ilgili başlatılan dava tepki gördü.


 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Pric, Ömer Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi rahatsız edici, HDP’yi kapatmaya yönelik adımların ülke içerisinde ayrımcılığa gittiği ve milyonlarca insanın temsil hakkının ortadan kalkacağı yönünde uyarıda bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Pric’in bu ifadelerine yönelik cevap veren Hükümet yetkilileri, “ABD’nin içişlerimize karışmasına izin vermeyeceğiz” açıklaması geldi

.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP’nin kapatılması ile ilgili hazırladığı iddianamede HDP’nin PKK/KCK ile ilgili herhangi bir farkı yoktur ifadeleri kullanması dikkat çekti. Yapılan açıklamada "HDP’nin bölücü terör örgütü PKK/KCK’nin siyasi görünümlü uzantısıdır." ifadesi kullanıldı.


İddianamede başta HDP’nin eski eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Sezai Temelli ve Mithat Sancar  olmak üzere Sırrı Süreyya Önder’in de aralarında olduğu 687 HDP’li hakkında 5 yıla kadar siyaseten yasaklı olması yer alıyor.  İddianamenin devamında HDP’nin PKK örügütüne eleman kazandırdığı, mali destek sağladığı ve PKK örgütüne yardım yataklı olarak kullanıldığı bir siyasi parti olduğunun altı çizildi.


Toplumun huzur ve refahının korunması ve güvenliğinin devamlı sağlanması için HDP’nin tamamen kapatılması gerektiği kaydedildi.İddianamede HDP’nin hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması da yer aldı.

 

hdp pkk hdp iddianame
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı