Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kimdir? Şahap Kavcıoğlu Nereli?

Dün gece saatlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. Yerine ise Türk bankacı, ekonomist ve siyasetçi aynı zamanda Şafak Gazetesinde Ekonomi bölümünde yazar olan Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kimdir? Şahap Kavcıoğlu Nereli?
Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kimdir? Şahap Kavcıoğlu Nereli? Anahaberim

Türkiye halen dün gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesinin etkisinde. Zira dün gece yarısında Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. Tam da Ağbal’ın yüksek şekilde faiz artırımının ardından bu karar alınması dikkatleri üzerine çekti. 


Peki Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kimdir? Nerelidir?


Dün gece yarısında alınan kararla Yeni Merkez Bankası Başkası seçilen Şahap Kavcıoğlu, 23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta doğdu. 


Halit ve Naime Kavcıoğlu çiftinin çocukları olarak 23 Mayıs 1967 tarihinde Bayburt'ta doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden lisans derecesi ile mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünden denetim uzmanı olarak mezun oldu. Daha sonra İngiltere'deki Hastings Collage'da işletme üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.
Kavcıoğlu kariyerine Esbank TAŞ'de müfettiş yardımcısı olarak başladı. Aynı bankada sırasıyla müfettiş, şube müdürü ve genel müdür yardımcısı pozisyonlarında görev aldı. Daha sonra Halkbank İstanbul Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Aynı bankada, parakende bankacılık, kredi politikaları ve insan kaynakları ve organizasyonundan sorumlu genel müdür yardımcılığına getirildi. Ayrıca, Bayburt Eğitim, Kültür ve Hizmet Vakfının başkanlığını yürüttü. Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisinden Bayburt milletvekili seçildi ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde 26. dönem milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katıldı.Bunun yanında, Ocak 2020'den beri Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulunun Bankacılık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 20 Mart 2021'de Resmî Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Naci Ağbal'ın yerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirildi.
Yeni Şafak gazetesinin ekonomi alanında köşe yazarlığı yapan Kavcıoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. 

 

şahap kavcıoğlu şahap kavcıoğlu kimdir şahap kavcıoğlu nerelidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı