Hapū, Kraliyet Mülkiyeti İçin Ayrılan Ataların Topraklarının İadesi Konusunda Kararlı

Ngāti Takapari, Te Waiariki ve Ngāti Kororā hapū kabile üyeleri, atalarının Whakaairiora dağı, Ngunguru sandspit ve Rangikōrero pā satın alıp bir kamu rezervi aracılığıyla Crown mülkiyetine yerleştirecek olan Ngunguru Sandspit & Protection Society (NSaPS) teklifine itiraz ediyorlar.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Hapū, Kraliyet Mülkiyeti İçin Ayrılan Ataların Topraklarının İadesi Konusunda Kararlı

İlgili hapū, geçen yıl yabancılaşmış atalara ait toprakların açık pazarda kullanılabilir hale gelmesiyle Güney Pātaua'daki Koruma Bakanlığı tarafından yönetilen toprakları da işgal etti.

Bu meseleden doğan ilkelerden biri, satılmakta olan yabancılaştırılmış arazinin whānau ve hapū'sine ideal olarak ilk ret hakkının sunulması gerektiğiydi.

NSaPS yöneticisinde iki 'tangata-Whenua' temsilcisi bulunan bir hapū tröstü tarafından desteklenmesine rağmen, Aralık 2021 toplantısında hapū girişimi ilk kez duydu.

NSaPS ile yapılan görüşmeleri de içeren daha fazla bilgi toplamak için bir hapū çalışma grubu kuruldu.

Çalışma grubu sözcüsü Neta Kerepeti, grubun ilk toplantısının başlangıçta ne NSaPS ne de tangata Whenua temsilcilerinden sıfır konsültasyonla ilgili olduğunu söyledi.

"Hapū ile anlamlı bir şey olmadı. Ne zaman orada yaşayan, maunga çevresinde yaşayan insanlardan bahsediyorum. Yasal veya resmi yapılardan bahsetmiyorum, insanların kendilerinden bahsediyorum. .

"Ahi ka, sadece ev ateşlerini yananlara değil, üç hapū'ya ve dolayısıyla bu ata topraklarının en eski sakinleri olan tupuna'ya whakapapa olanlara."

Etkilenen hapū'nun Ocak ayı ortasında düzenlenen ve 70'den fazla kabile üyesinin katıldığı ikinci toplantısından bu yana NSaPS'ye yapılan yazışmalar, NSaPS tarafından önerilen satın alma işlemine yönelik yankı uyandıran muhalefetin ana hatlarını çizdi.

"Ngunguru Marae'de toplanan hapu üyeleri, kararlı bir şekilde hapū liderliğindeki bir satın alma işleminden yanaydı. Bu bölgeler halkımız için çok önemli, atalarımızın bu topraklara gömüldüğü kutsal yerleri ve savaşları biliyoruz.

Kerepeti, "Bu toprakların kamu mülkiyetine dönüştüğünü göremiyoruz. Halkımız toprakların hapū'ya iade edilmesini istiyor" dedi.

Kalkınmayı önlemek, biyolojik çeşitliliği korumak ve hassas alanları korumak için her iki grubun isteklerini karşılayan bir kazan-kazan sonucunu keşfetmek için NSaPS yöneticisiyle iyi niyetle iletişim kuruyoruz."

Toplum biraz ver kampanyasını tanıtmaya başladığında, bunun hapū'nun gördüğü en erken bildirimlerden biri olacağını söyledi.

"Toplumun tangata Whenua reps'i var, onlar iki numara. bilgi verildi ve o kaynak da kontrol edildi ve ben insanlardan bahsediyorum."

Nihai sonucun, hapū liderliğindeki bir satın alma işleminin başarılı olması ve ataların topraklarının üç hapū'ye geri gönderilmesi olduğunu söylüyor.

"Bunu başarmak sadece hapū için değil, aynı zamanda bu üç hapū'nun içinde yer aldığı daha geniş topluluk için de büyük bir kazanç. Koruma gibi toplumun değerleri, amaçları, hedefleri ve özlemleriyle bir miktar uyum içinde olduğumuz alanlar ve yerler var. Whenua'nın tarihi, yerli flora ve faunanın refahı, biyolojik çeşitliliğin korunması ve hassas alanların korunması ve Whenua'nın kültürü" dedi.

"Ama bunu insan unsurundan soyutlanmış halde yapamazsınız ve bu örnekte o yerin insanlarına atıfta bulunuyorum. Atalarının kemikleri o zamanın bir bölümünde kalan halklar. Nihai sonuç, yabancılaşmış ataları ülkelerine geri göndermektir. Ngāti Takapari, Te Waiariki ve Ngāti Kororā'nın tupuna [ataları] olan en eski sakinlerin torunlarına geri döner."

Hapū, NSaPS'nin koruma çalışmalarını ve hedeflerini kabul ederken, hapū çalışma grubu, konuyu daha fazla tartışmak için üzerinde anlaşmaya varılan bir takip toplantısına verdiği yanıtta şaşırdı.

Topluluk bunun yerine, Crown mülkiyetini desteklemek için NSaPS yöneticisindeki hapū ve iki tangata Whenua temsilcisi arasında bir arabuluculuk grubu olarak kendilerini atamayı önerdi.

NSaPS, DoC'nin Doğa Mirası Fonu'na bir başvuru, hayırsever bir ortak fon sağlayıcı ve bir Küçük Ver kampanyası içeren üç aşamalı bir bağış toplama kampanyası başlattı.

DoC'den ve onun ortak fon sağlayıcısından talep edilen fonun koşulları, hapū'nun yabancılaşmış atalarının topraklarını asla geri gönderemeyeceği anlamına geliyor.

NSaPS'nin son iletişiminde hapu çalışma grubuyla satın alma tamamlanana kadar başka bir görüşme olmayacağını belirtmesine rağmen, çalışma grubu bir çözüme ve diyaloğa açık olduğunu söyledi.

19 Şubat'ta başka bir hui planlanıyor ve sosyal medyada hapū ağları arasında paylaşılacak.

Keşfet