Hindistan'ın Ünlü Keşmir İpek Halıları QR Koduna Dayalı Kimlik Doğrulaması Alıyor

Hindistan'ın Jammu ve Keşmir bölgesindeki yetkililer, dünya çapında işçiliği ve kalitesiyle tanınan bölgenin otantik el yapımı ipek halılarının sertifikasyonu ve etiketlenmesi için QR kod tabanlı bir süreç başlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Hindistan'ın Ünlü Keşmir İpek Halıları QR Koduna Dayalı Kimlik Doğrulaması Alıyor

Srinagar'daki Hindistan Halı Teknolojisi Enstitüsü (IICT), ünlü halıları etiketlemeye başladı.

QR kodu, bir kez cep telefonları gibi dijital cihazlar aracılığıyla tarandığında halıyla ilgili tüm bilgileri sağlayabilecek bir barkoda dayalı olacaktır. Yetkililer, bunun Hindistan'da türünün ilk örneği olduğunu söylüyor.

Müşterilerin orijinal halıları alması ve sahte halılarla kandırılmaması için halıların QR kodlarıyla etiketlendiğini söylediler.

QR kodu, halıyı kimin yaptığı, nerede yapıldığı, üreticinin adı, kullanılan renkler ve hav yüksekliği gibi tüm bilgileri sağlayacaktır.

“'Halı için ülkede bir ilk olan QR kod mekanizması geliştirdik. Artık halıyı satın almadan önce halı ile ilgili tüm detaylara akıllı telefonunuzdan ulaşabilirsiniz. Dokumacı, üretici, kalite, özellikler, inç başına düğüm, hammadde, hav yüksekliği ve üretildiği bölge," dedi IICT Direktörü Dr Zubair Ahmad.

“Bir müşteri kodu okuyamazsa, o kişi etiketteki alfanümerik kodu kullanarak orijinalliğini kontrol edebilir ve web sitesinde arama yapabilir. Tüm detayları verecek” dedi.

Bu tür QR kod tabanlı etiketlerin kopyalanamayacağına veya zarar vermeyeceğine dair güvence verdi.

“Kızılötesi makinelerin yardımıyla okunabilen etikette bazı bilgiler de var. Ahmet ekledi.

Hükümet yıllardır QR kod tabanlı sertifikalandırma üzerinde çalışıyor.

Süreç, hükümetin Keşmir ipek halılarına coğrafi işaret (GI) etiketlemesi için başvurduğu 2010 yılında başladı.

Halıların, 1999 tarihli Coğrafi Mal İşaretleri (Tescil ve Koruma) Yasası kapsamında tescil edilmesi 2016 yılına kadar değildi.

En son hamle, son birkaç yılda birçok zorlukla yüzleşmek zorunda kalan Keşmir ipek halı endüstrisine fayda sağlayacak.

Makine halılarının piyasaya taşması ve el yapımı ipek halı olarak satılmasıyla sektör büyük bir sarsıntı yaşadı ve müşteriler de inancını yitirdi.

Eyalet hükümeti, QR kod etiketlemenin müşterileri daha fazla çekeceğini umuyor.

Keşmir El Tezgahı ve El Sanatları Direktörü Mehmood Shah, ''Şimdiye kadar ister pashmina olsun ister Keşmir ipek halıları olsun, herhangi bir sertifikasyon mekanizmamız yoktu. Pashmina'nın GI etiketlemesine yıllar önce başladık ve şimdi Keşmir İpek Halılarının GI etiketlemesine başladık, ”diyor.

“Müşteriler artık satın almadan önce halının orijinalliğini doğrulayabilir. Zanaattan ayrılan birçok esnafa da fayda sağlayacağını umuyoruz” dedi.

Zanaatkarlar, üreticiler, ürünlerini etiketleme için IICT'ye göndermeden önce kendilerini hükümete kaydettirmek zorunda kalacaklar.

Enstitüde yüzlerce halı yağarken tepkiler çok büyük oldu.

Hükümet ayrıca bu QR kodlu halıları dünya çapında, özellikle Avrupa, ABD ve Körfez gibi ülkelerde tanıtmayı planlıyor.

Keşfet