İçişleri Bakanı Pawel Szefernaker, 100 bin Ukraynalının Polonya Sınırını Geçtiğini Söyledi

Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı Pawel Szefernaker Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın bu haftaki işgalinden bu yana 100.000 kişinin Ukrayna'dan Polonya'ya sınırdan geçtiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İçişleri Bakanı Pawel Szefernaker, 100 bin Ukraynalının Polonya Sınırını Geçtiğini Söyledi

Szefernaker, Polonya'nın güneydoğusundaki Medyka sınır köyünde gazetecilere verdiği demeçte, "Ukrayna'da savaşın başlangıcından bugüne kadar, tüm Ukrayna sınırı boyunca 100.000 kişi Ukrayna'dan Polonya'ya sınırı geçti."

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy'nin Perşembe günü askeri yaştaki erkeklerin ülkeyi terk etmesini yasaklamasının ardından gelenlerin çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Cuma günü yaptığı açıklamada, 50 binden fazla Ukraynalı mültecinin 48 saatten kısa bir süre içinde ülkelerinden kaçtığını ve çok daha fazlasının sınırlara doğru ilerlemeye devam ettiğini söyledi. Çoğunluğun Polonya ve Moldova'ya gittiğini söyledi.

Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova'daki yetkililer onları almak, barınak, yiyecek ve yasal yardım sağlamak için seferber olurken, arabalar bazı sınır kapılarında birkaç kilometre (mil) boyunca yedeklendi. Bu ülkeler, aralarında COVID-19 test gerekliliklerinin de bulunduğu olağan sınır prosedürlerini de kolaylaştırdı.

Polonya'daki sınır kapılarına, bazıları evcil hayvanlarıyla birlikte, yaya, araba ve trenle gelen Ukraynalılar, Polonyalı yetkililer ve gönüllüler tarafından kendilerine yiyecek ve sıcak içecekler ikram edilerek karşılandı.

Bazıları, güçlü ekonomileri uzun yıllardır Ukraynalı işçileri cezbeden Polonya ve diğer AB ülkelerine zaten yerleşmiş olan akrabalarına katılmaya çalıştı.

Birçokları için ilk durak, Polonya'nın güneydoğusundaki bir şehir olan ve birçokları için bir geçiş noktası olan Przemysl'deki tren istasyonuydu. Ukraynalılar, bir sonraki hamlelerini beklerken, Kiev'in ve diğer yerlerin bombardımanından kurtulmanın rahatlığıyla karyolalarda ve sandalyelerde uyudular.

Yaklaşık 1 milyonluk nüfusuyla bölgenin en büyük Ukraynalı topluluğuna sahip olan Avrupa Birliği üyesi Polonya, Rus işgalinin başlamasından bu yana sınırlarında bir mülteci kalabalığı gördü.

Keşfet