IKEA, Ukrayna'daki 'Yıkıcı' Savaş Nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'daki Tüm Operasyonlarını Durdurdu

IKEA Grubu Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin "Ukrayna'daki yıkıcı savaş" nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'daki tüm faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
IKEA, Ukrayna'daki 'Yıkıcı' Savaş Nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'daki Tüm Operasyonlarını Durdurdu

İsveç merkezli, Hollanda merkezli çok uluslu holding, iki ülke için tüm ihracat ve ithalatı durduracağını ve ayrıca Rusya'daki tüm üretim ve perakende operasyonlarını durduracağını söyledi.

Rusya, bir hafta önce Ukrayna'nın işgali emrini verdi ve Beyaz Rusya, Moskova'nın müttefiki ve saldırılarında Rus birliklerine yardım etti.

Şirket yaptığı açıklamada, "Savaş şimdiden büyük bir insan etkisi yarattı. Ayrıca tedarik zinciri ve ticaret koşullarında ciddi aksamalara neden oluyor. Tüm bu nedenlerle, şirket grupları Rusya'daki IKEA operasyonlarını geçici olarak durdurma kararı aldı." ifade.

IKEA'nın 445 küresel lokasyonunun çoğuna sahip olan bir holding şirketi olan Ingka Group, "Rusya'daki birçok insanın yiyecek, bakkaliye ve gıda gibi günlük ihtiyaç ve temel ihtiyaçlara erişimini sağlamak için Mega alışveriş merkezini işletmeye devam edeceğini söyledi. eczaneler."

Şirket, kararların kabaca 15.000 IKEA çalışanını etkileyeceğini söyledi.

Şirket, "Ukrayna'daki yıkıcı savaş bir insanlık trajedisidir ve en derin empatimiz ve endişelerimiz, etkilenen milyonlarca insanla ilgilidir."

"Inter IKEA Group ve Ingka Group'un acil eylemleri, IKEA çalışanlarının ve ailelerinin kişisel güvenliğini ve güvenliğini desteklemek olmuştur ve bunu yapmaya devam edeceğiz."

Ingka ayrıca Ukrayna'daki yerinden edilmiş kişilere insani yardım için 26 milyon dolarlık acil bağışta bulunduğunu da duyurdu.

IKEA, Ukrayna'ya saldırdığı için Rusya'ya bir tür ekonomik ceza uygulayan uzun bir şirket dizisinin sonuncusu. Diğerlerinden bazıları Delta Air Lines, Apple, YouTube ve ExxonMobil'dir.

Keşfet