IMF başkanı, Çin'deki uzun süreli yavaşlamadan kaynaklanan riskler konusunda uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF) genel müdürü Kristalina Georgieva 21 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin'de uzun süreli bir yavaşlamanın önemli küresel yayılmalara yol açacağını söyledi, ancak Pekin'in destek sağlamak için politikasını ayarlamak için yeri olduğunu da sözlerine ekledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
IMF başkanı, Çin'deki uzun süreli yavaşlamadan kaynaklanan riskler konusunda uyardı

Salı günü IMF, yaygın Kovid-19 karantinaları ve tedarik zinciri kesintileri riskleri nedeniyle Çin için bu yıl için büyüme tahminini Pekin'in yaklaşık yüzde 5,5'lik hedefinin oldukça altında yüzde 4,4'e düşürdü.

Yıllık Boao Asya Forumu'na yaptığı bir video konuşmasında Georgieva, Çin'in ekonomik yavaşlamaya karşı koyma eylemlerinin küresel toparlanma için hayati önem taşıdığını söyledi.

Georgieva, "Neyse ki Çin, tüketimi güçlendirmek için odağı savunmasız hanelere kaydırmak da dahil olmak üzere makroekonomik politika desteği sağlamak için politika alanına sahip ve bu da ekonomik faaliyeti düşük karbonlu sektörlere yönlendirerek Çin'in iklim hedeflerini desteklemeye yardımcı olabilir."

"Mülkiyet sektöründeki daha güçlü politika çabaları, dengeli bir toparlanmanın sağlanmasına da yardımcı olabilir."

Aynı mekanda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin ekonomisinin dirençli olduğunu ve uzun vadeli eğiliminin değişmediğini söyledi.

Artan rüzgarlar ışığında, yabancı aracı kurumlar, Mart ayındaki zayıflığın, mega şehir Şanghay'daki kilitlenme devam ederken görünüm risklerini artırmasının ardından Çin için gayri safi yurtiçi hasıla tahminlerini de düşürüyor.

Salı günü Barclays, zaten uzlaşının altında olan tahminlerini önceki yüzde 4,5'ten yüzde 4,3'e düşürürken, Bank of America bu yıl için tahminini daha önceki yüzde 4,8'den yüzde 4,2'ye indirdi.

Nomura Perşembe günü, bu yıl için tahminlerini önceki yüzde 4,3'ten yüzde 3,9'a revize etti ve ikinci çeyrek büyümesinin temel tahminlerine göre yüzde 1,8'lik yetersiz bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Keşfet