IMF, yükselen ekonomilerin merkez bankasının kemer sıkma tedbirlerine hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

12 Ekim 2018’de Endonezya’nın Nusa Tua kentinde Bali’de düzenlenen Uluslararası Para Fonu – Dünya Bankası Yıllık Toplantısı 2018’de IMF logosunun yanında bir katılımcı duruyor. REUTERS / Johannes P. Christo

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

WASHINGTON, 10 Ocak: Uluslararası Para Fonu, Merkez Bankası’nın eylemleri finansal piyasaları istikrarsızlaştırabileceği, sermaye çıkışlarını ve yurtdışında para biriminin değer kaybetmesini tetikleyebileceği için, gelişmekte olan ekonomilerin ABD faiz oranlarındaki artışa hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Pazartesi günkü bir blog yazısında IMF, güçlü ABD büyümesinin devam etmesini ve enflasyonun yılın ilerleyen aylarında ılımlı hale gelmesini bekliyor. Küresel borç veren, yeni küresel ekonomik tahminleri yayınlamak üzere Ocak 25.

ABD para politikasının telgrafla kademeli olarak sıkılaştırılmasının gelişmekte olan piyasalar üzerinde küçük bir etkisi olabileceğini ve artan dış harcamaların finans üzerindeki etkisini dengeleyebileceğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ancak geniş tabanlı ABD ücret enflasyonu veya sürekli arz kesintileri fiyatları beklenenden daha yükseğe çıkarabilir ve daha hızlı enflasyon için yakıt beklentileri ABD Merkez Bankası’nda keskin bir yükselişi tetikleyebilir.

IMF, beklenenden daha hızlı merkez bankası faiz artışlarına ve tekrarlayan bir salgın risklerine atıfta bulunarak “yükselen ekonomilerin potansiyel ekonomik çalkantı savaşlarına hazırlıklı olması gerektiğini” söyledi.

Louis Fed Başkanı James Bullard bu hafta merkez bankasının Faiz oranları Mart’ta artacak, Daha önce beklenenden aylar önce, şimdi gerektiğinde enflasyona karşı daha sert önlemler almak için “iyi durumda”.

Üst düzey bir IMF yetkilisi bir blog yazısında, “Fed’in hızlı faiz artırımları finansal piyasaları bozabilir ve küresel olarak finansal koşulları sıkılaştırabilir. Bu gelişmeler ABD talebini ve ticaretini azaltacak ve gelişmekte olan piyasalarda sermaye çıkışlarına ve para biriminin değer kaybetmesine yol açacaktır.”

READ  Vogue efsanesi Andre Leon Daly 73 yaşında hayatını kaybetti.

Daha yüksek kamu ve özel borçları, döviz rezervleri ve düşük cari hesap bakiyeleri ile gelişen piyasalar, para birimlerinin ABD doları karşısında büyük hareketlerini şimdiden gördü.

Fon, güçlü enflasyonist baskılara sahip veya zayıf firmalara sahip gelişen piyasaların, para birimindeki değer kaybının önüne geçmek ve kilit faiz oranlarını yükseltmek için hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi. Merkez bankalarını, politikalarını sıkılaştırma planlarını net ve tutarlı bir şekilde belirtmeye çağırdı ve yüksek düzeyde döviz borcuna sahip olan ülkelerin, mümkün olduğu durumlarda, maruz kalmalarını önlemeleri gerektiğini söyledi.

Hükümetler, vergi gelirlerini kademeli olarak artırarak, emekli maaşlarını ve sübvansiyonları değiştirerek veya diğer önlemleri alarak vergi kaynaklarını artırma planlarını açıklayabilir.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Andrea Shalal’ın raporu; Lincoln Bayramı Düzenleme.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir