İngiltere, Rusya'nın Ukrayna savaş eleştirmenlerini hedef almak için İnternet trollerini kullandığını keşfetti

İngiliz hükümeti tarafından finanse edilen bir rapora göre Kremlin, sosyal medyada ve popüler web sitelerinin yorum bölümlerinde dezenformasyonu yaymak için yeni bir trol fabrikası kullanıyor ve Ukrayna'daki savaşı hakkında kamuoyunu manipüle etmeye çalışıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İngiltere, Rusya'nın Ukrayna savaş eleştirmenlerini hedef almak için İnternet trollerini kullandığını keşfetti

Raporda, "siber askerlerin" İngiltere, Güney Afrika ve Hindistan da dahil olmak üzere ülkelerdeki politikacıları ve izleyicileri hedef aldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Liz Truss, hükümetin uluslararası ortakları trol fabrikası konusunda uyardığını ve "Rus bilgi operasyonlarını baltalamak için müttefikler ve medya platformlarıyla yakın çalışmaya devam edeceğini" söyledi.

İngiltere, bulgularını büyük sosyal medya platformlarıyla paylaşacak ve Rus dezenformasyonuna karşı bir "bilgi hücresi" oluşturdu. Hükümetten yapılan açıklamada, operasyonun daha sonra Kremlin eleştirmenlerinin sosyal medya hesaplarını hedef alan destekçileri işe almak ve yönetmek için şifreli bir iletişim uygulaması olan Telegram'ı kullandığı belirtildi. Üst düzey İngiliz bakanlar ve diğer dünya liderleri hedef alındı.

Batılı sosyal medya devleri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Rus devlet medyasının erişimini sınırladı. Twitter, Rus devlet bağlantılı medya kuruluşlarına etiket uyguluyor ve bu hesaplardan gelen tweet'ler artık Ana Sayfa zaman çizelgesinde veya bildirimlerde önerilmiyor.

Avrupa Birliği, Rus yayınları RT ve Sputnik'i yasakladı. Ülkeler ayrıca Moskova destekli grupları savunma, bilişim ve enerji ağları da dahil olmak üzere Ukraynalı kuruluşlara yönelik bilgisayar korsanlığı saldırıları düzenlemekle suçladı.

İngiltere, trolleme operasyonunun, Vladimir Putin'in memleketi St. Petersburg'dan bir restorancı ve iş adamı olan ve Kremlin'e yemek hizmeti verdiği için cumhurbaşkanının "şefi" olarak adlandırılan Yevgeny Prigozhin ile bağlantılardan şüphelendiğini söyledi.

ABD makamları, İnternet Araştırma Ajansı olarak bilinen bir trol çiftliğini kontrol ettiğini iddia etti. İngiltere daha önce hem Prigozhin'e hem de İnternet Araştırma Ajansı'na yaptırım uygulamıştı.

Keşfet