İngiltere, siber ve devlet etkisinden kaynaklanan tehditlerle mücadele etmek için casus yasalarında reform yapacak

Ülkenin İçişleri Bakanı 11 Mayıs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere'nin siber saldırılardan zararlı lobi faaliyetlerine kadar ulusal güvenliğe yönelik tehditler karşısında casusluk yasalarını elden geçireceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İngiltere, siber ve devlet etkisinden kaynaklanan tehditlerle mücadele etmek için casus yasalarında reform yapacak

İçişleri Bakanı Priti Patel, reformların, yabancı hükümetlerin İngiltere'nin çıkarlarına zarar verme riskini azaltmak için ABD ve Avustralya'dakilere benzer yeni bir Dış Etki Kayıt Programının oluşturulmasını içereceğini söyledi.

Bayan Patel, yeni yasaların, İngiltere polisi ve istihbarat teşkilatları için daha güçlü araçlarla birleştiğinde, "ön cephedekilerin sürekli olarak karşı karşıya olduğumuz tehditlerle başa çıkmasına yardımcı olmak için kritik öneme sahip olacağını" söyledi.

İngiltere'nin yerel casus servisi MI5, Ocak ayında milletvekillerini Çin Komünist Partisi'nin Parlamento üyeleri üzerinde uygunsuz etki uygulamak için bir kadın çalıştırdığı konusunda uyarmıştı.

Yeni mevzuat, beyan edilmemiş bir yabancı casus olmayı suç haline getirecek, yeni bir dış müdahale suçu getirecek ve kritik altyapı ve diğer hedeflere yönelik insansız hava araçları ve siber saldırılara verilen yanıtları genişletecek.

İçişleri bakanlığı, mahkemelerin yabancı devlet destekli suçlar için daha uzun cezalar vermelerine de izin vereceğini söyledi.

MI5 genel müdürü Ken McCallum, mevcut casusluk yasalarının siber casusluk uzmanları tarafından aşıldığını söyledi.

"Devlet aktörleri sadece ulusal güvenlik sırlarını değil, en son bilim, araştırma ve teknolojimizi de çalıyorlar.

McCallum, "Demokrasimize, ekonomimize ve toplumumuza gizlice müdahale etmeye çalışıyorlar" dedi.

Planlanan reformlar, terör suçlarından hüküm giymiş kişilerin medeni hukuk yardımı talep etmelerini de kısıtlayacaktır.

Keşfet