İnternet Paylaşımı İçin Kullanılan Hotspot Nedir? Nasıl Kullanılır? Akıllı Telefondan Hotspot Açma!

İnternet dünyasının belki de en çok ilgimizi çeken konusu internete girebiliyor olmamız. Hele ki mobil teknolojilerin arttığı ve günümüzde çok daha fazlasına ulaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İnternet Paylaşımı İçin Kullanılan Hotspot Nedir? Nasıl Kullanılır? Akıllı Telefondan Hotspot Açma!

İnternet dünyasının belki de en çok ilgimizi çeken konusu internete girebiliyor olmamız. Hele ki mobil teknolojilerin arttığı ve günümüzde çok daha fazlasına ulaştı. Bu yüzden de herkes interneti en verimli şekilde kullanmanın yolunu arıyor. Hal böyle olunca internet kullanımını paylaşmak da büyük bir önem haline geldi. İşte burada da karşımıza hotspot teknolojisi çıkıyor. Peki ama nedir bu teknoloji ve nasıl onunla iletişime geçeriz?

Gelin yakından detaylara göz atalım. Bildiğiniz gibi insanların mobil internet teknolojisini aktif olarak kullanmaya başlaması, son 3, 4 yıla dayanıyor. Mobil internet paketlerinin hızlı bir şekilde bitmesiyle imdadımıza yeni paketler geldi ve bu sayede çok daha fazla kişinin isteklerine ulaşabilir hale geldik. Haliyle ister evimizden ister iş yerimizden farklı internet paylaşım süreçlerine göz atabiliyor oluyoruz. Bu yüzden de sizler için detaylı ve yenilikçi bir liste hazırlamak istedik.

Mobil cihazlardan internet paylaşımını pek ala mümkün hale getiren bu teknoloji, oldukça güzel ve keyifli. Zira internetinizin bittiği anda size yardımcı olacak bir arkadaşınız, hemen telefonunu modem haline getiriyor ve bu sayede interneti rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Oldukça basit bir mantıkla açıklayabileceğimiz hotspot teknolojisi akıllı telefonlar için bir hayat kurtarıcısı diyebiliriz. Mobil hotspot ve diğer teknolojik alt yapılara göz atarsak, sürecin nasıl ilerlediğini çok daha rahat görebilir ve incelemeye başlayabiliriz. Bu konuda yapılacak olan çalışmaları sizlere sunuyoruz. Hadi göz atalım.

Hotspot ne işe yarar?

1-002.jpg

Aslında temel olarak bakarsak, hotspot kullanımı günlük hayatımızda hareket halindeyken internet kullanmamızı sağlıyor. Hareket halindeyken bütün mobil cihazları birbirine bağlayan bu teknoloji sayesinde her şey internete wifi üzerinden bağlanabilir. Kablosuz bir erişim teknolojisi olan hotspot, kendine has bir yapıda ilerliyor ve isteğe göre çok fazla cihaz için kullanılabiliyor. Bu yüzden de bu internetin belirli ağ hızları var. Bazen 1 Mb internet ile başlarken bazen 1000 mb internete kadar ulaşabiliyor bu sürat. Bu da tamamen alt yapınızla ya da mobil internet sağlayıcınızla alakalı bir durum oluyor.

Genellikle bu konuda belirli sınırlamalar olabilir. İnternet sağlayıcı operatörler her telefona bu konuda sınırlama getirebiliyor. Ama çoğunlukla kendi internetiniz ne kadar ise o kadar paylaşım yapmanıza izin veriliyor. Daha fazlası için de yeni paket satın almanız lazım. Operatörlerin sizlere sağladığı faydaları bu sayede çok daha rahat kullanabilirsiniz. Bazen bu konuda çeşitli kampanya yapılarına ulaşabilmeniz için tek tıklama yeterli olabilir.

Hotspot tam olarak ne işe yarar?

2-004.jpg

Mantığı en basit haliyle açıklayalım. İnterneti paylaşabilmemiz için bu teknolojiye ihtiyacımız var. Bir çeşit telefonunuzla mobil modem yaratıyorsunuz. Mantık tam olarak bu. Telefonunuz anında iş gören ufak bir modeme dönüşüyor ve kimlerle internet şifrenizi paylaşırsanız onlar hemen telefonunuza bağlanarak işlerini halledebiliyor. Bunu da wifi ile yapıyorlar. Bu yüzden de oldukça yüksek hızda internete ulaşıyorlar.

Diyelim ki bir kafede oturuyorsunuz. Orada da internete bağlanmanız lazım. Mantık yine aynı. Bunu size kafenin wifi hizmeti sağlar. Hotspot konusunda ise önemli olan şey buradaki interneti size sağlayan detay mobil cihaz oluyor. Mobil hotspotu aktif etmek için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır. Mobil internet kullanmak bu konuda önemlidir. Çünkü Hotspot ancak mobil internet ile çalışmaktadır.

Mobil hotspot nasıl çalışıyor?

3-004.jpg

Mobil hotspotun çalışma mantığı da çok kolay. Bunun için öncelikle telefonunuzdan ayar yapmanız lazım. Mobil bir hotspot ağı için telefonunuzdan yapacağınız işlem oldukça kolay ve birkaç tıklama yeterli olacaktır. Hotspot normal şartlarda fiziki olarak bir lokasyona bağlı iken telefonda durum biraz daha farklı. Hareketli bir lokasyona bağlanmış oluyorsunuz.

Bu yüzden de hotspot mantığına en basit örnek telefonunuzda yaptığınız internet paylaşımı olmaktadır. 2 kişi mesela anında internetinizi kullanabilir ve istediği yere girebilir. Bu tamamen sizin tercihinizle alakalı ve paylaşımınızla ilgili. Mobil cihazların hemen hemen hepsi artık bir hotspot teknolojisine dönüşebiliyor. Bu yüzden de günümüzde gerçekten farklı noktalarda seçeneklere ulaşabiliyorsunuz.

İsterseniz gelin ve farklı mobil cihazlarda bu sürecin nasıl işleyeceğine göz atalım. Öncelikle iphone için olan versiyona bakalım. iPhone için hotspot nasıl açılır sorusunun cevabına göz atalım.

iPhone internet paylaşımı nasıl yapılır?

4-003.jpg

iPhone için yapılacak olan işlem çok kolaydır. Öncelikle ayarlar menüsüne gitmeniz gerekiyor. Ardından da hücresel yazısına tıklamanız lazım. Sonrasında ise kişisel erişim noktası ayarlarına ulaşın ve erişim noktasına gidin. Burada da diğerleri katılabilsin yazısının yanındaki sürgüye dokunun ve işlem aktif. Artık iPhone cihazınızda mobil interneti kullanabilecek ve ihtiyaçlarınız için bir çözüm üretebileceksiniz.

iPhone için işlem bu kadar kolay iken Android de biraz daha pratiktir. Çünkü Android bu konuda biraz daha açık biçim bir bağlantı yapısına sahiptir. Android için internet paylaşımı yapmak istiyorsanız o zaman dikkat etmeniz gereken seçenekler şu şekilde olacaktır.

Android için internet paylaşımı nasıl yapılır?

5-003.jpg

Android internet paylaşımı yapmak için bir çeşit ayarlara ulaşmanız lazım. Öncelikle ekranın üstünden aşağı doğru yukarıdaki barı kaydırın ve oradan da hotspot yazısını bulun. Sonra onu aktif edin. Ardından da bu süreçleri çok daha rahat bir şekilde kullanmaya ve ön plana çıkarmaya başlayın.

Akıllı telefonunuzu yukarıdan aşağı doğru kaydırarak ekranda yer alan hotspot özelliğine basılı tutun. Bu sayede ayarlara ulaşırsınız. Artık çoğu güncel android versiyonunda bunu yapmak kolay. Bu işlemi bu kadar hızlı bir şekilde yapamıyorsanız şayet, o zaman yapmanız gereken detay biraz daha farklı olacaktır. Bunun sebebi ise tamamen telefonunuzla ilgili.

Ayarlara gidin ve sonrasında yer alan bağlantılara erişin. Ağ ve internet bölümüne tıklayınca hotspot bölümüne gelin. Orada da hızlı bir şekilde bağlantıyı hazırlarsınız ve güncel olarak ayarlarınızı organize etmiş olursunuz. Sizin için önerimiz biraz daha bu konuda güncel olan seçenekleri kullanmanız olacaktır. Tek bir tıklama ile bu ayrıntıları tamamen inceleyebilirsiniz.

Android konusunda insanların isteklerine cevap sunan Hotspot, bu şekilde kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken hızlı bir kullanıma dahil olmanız olacaktır. Bizim önerimiz biraz daha ayrıcalıklı kullanımlarla kendinize yönelik çözümleri kullanmanız olacaktır. Hotspot yazısı çoğu Android cihazlarda doğrudan görünmüyor tabi. Bunun yerine internet paylaşımı da olabiliyor.

Özet olarak

Özet olarak bakarsanız internet paylaşımı oldukça değerli ve bir o kadar da kurtarıcı bir özelliktir. Bunu sizler için en güzel şekilde ön plana çıkarmak istiyoruz ve detaylı olarak üzerinde çalışmak istiyoruz. Bazı zamanlar vardır ki internetiniz bir anda biter ya da o gün yoktur. Bunu sağlamak için ise sürekli yeni çalışmalar yapmanız gerekir. Hem kendinizle ilgili daha güzel, daha doğru ve daha verimli bir çalışma sistemi sağlar internet paylaşımı hem de arkadaşlarınızla ortak bir paylaşıma dahil olmuş olursunuz. Peki siz internet paylaşanlardan mısınız yoksa internet kullanmayı sevenlerden mi? Bu konudaki yorumlarınızı da merakla bekliyoruz. Bizimle yorumlarınızı paylaşabilir ve fikirlerimize ek düşünceler ekleyebilirsiniz.

Keşfet