Irak uyuşturucu baskınında 6 milyondan fazla captagon hapı ele geçirdi

Irak güvenlik güçleri 30 Nisan Cumartesi günü bir uyuşturucu kaçakçılığı çetesini çökerttiklerini ve altı milyondan fazla amfetamin tipi uyarıcı captagon hapı ele geçirdiklerini ve çok sayıda tutuklama yaptıklarını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Irak uyuşturucu baskınında 6 milyondan fazla captagon hapı ele geçirdi

Irak'ın kuzeybatı komşusu Suriye, Ortadoğu'nun ana captagon üreticisi ve güney komşusu Suudi Arabistan ana tüketici konumunda.

Ulusal güvenlik ajansı yaptığı açıklamada, Irak güçlerinin başkentin güneybatısındaki bir depoda "yaklaşık 6,2 milyon hap" ele geçirdiğini ve uyuşturucuların "Bağdat ve diğer illerde" dağıtılmak üzere ayarlandığını da sözlerine ekledi.

Raporda, kaçakçılık şebekesiyle bağlantılı olarak diğer Arap ülkelerinden üç Iraklı ve dört şüphelinin tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin bir Arap uyruklunun "altı kilo esrar bulundurarak" tutuklanmasının ardından ikinci bir uyuşturucu şebekesini dağıttığı ve iki suç ortağının da gözaltına alındığı belirtildi.

Tüm 10 sanık "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağlarıyla bağlantılarını kabul etti" dedi.

Uyuşturucu kaçakçılığı mahkumiyetleri Irak'ta ölüm cezasıyla cezalandırılabilir.

Bu ayın başlarında yayınlanan bir rapora göre, Ortadoğu'da captagon ticareti 2021'de katlanarak artarak 5 milyar ABD dolarını (6.92 milyar ABD doları) aşarak bölge için artan bir sağlık ve güvenlik riski oluşturuyor.

Captagon, 1960'ların başında Almanya'da ilk olarak patenti alınan ve diğer koşulların yanı sıra dikkat eksikliği ve narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılan fenetilin adı verilen amfetamin tipi bir uyarıcı içeren bir ilacın ticari adıydı.

Daha sonra yasaklandı ve neredeyse yalnızca Orta Doğu'da üretilip tüketilen yasadışı bir uyuşturucu haline geldi.

Captagon artık, genellikle çok az fenetillin içeren veya hiç içermeyen ve diğer ülkelerde "hız" olarak bilinene yakın bir ilaç için birbirine kenetlenmiş iki "C" veya hilal kabartmalı ticari marka logosuyla bir markadır. .

Irak'ta uyuşturucu satışı ve kullanımı son yıllarda arttı.

Güvenlik güçleri operasyonlarını hızlandırdı ve neredeyse her gün el koyma veya tutuklama duyuruları yapıyor.

Resmi bir kaynağa göre, Irak güvenlik güçleri bu yılın ilk üç ayında, Suriye ile uzun bir sınırı paylaşan ve büyük ölçüde çöl olan Anbar eyaletinde 18 şüpheli uyuşturucu kaçakçısını gözaltına aldı.

Aynı dönemde üç milyondan fazla captagon hapı ele geçirildi.

Keşfet