Irak yine giderek sıklaşan toz fırtınalarıyla sarsıldı

Irak, 1 Mayıs Pazar günü, giderek yaygınlaşan bir dizi toz fırtınasının sonuncusunu yaşadığı için yine kalın bir portakal tabakasıyla kaplandı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Irak yine giderek sıklaşan toz fırtınalarıyla sarsıldı

Hava durumu servisine göre, başkent Bağdat ve Şiilerin kutsal şehri Necef'e hizmet veren havalimanlarında görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle uçuşlar durduruldu ve fenomenin Pazartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

Sivil havacılık otoritesi sözcüsü Cihad el-Diwan AFP'ye verdiği demeçte, "Toz fırtınası nedeniyle Bağdat ve Necef havaalanlarında uçuşlar durduruldu" dedi.

Görüş mesafesinin 500 metreden az olduğu belirtilirken, havalar düzeldiğinde uçuşların yeniden başlaması bekleniyor.

Irak, Nisan ayında bu tür bir dizi fırtına tarafından dövüldü, uçuşları durdurdu ve düzinelerce solunum sorunlarıyla hastaneye kaldırıldı.

Irak'ın meteoroloji ofisinden Amer al-Jabri daha önce AFP'ye hava olayının "kuraklık, çölleşme ve azalan yağış nedeniyle" giderek yaygınlaşmasının beklendiğini söyledi.

Irak, son yıllarda rekor düzeyde düşük yağış ve yüksek sıcaklıklara tanık olduğundan, iklim değişikliğine karşı özellikle savunmasızdır.

Uzmanlar, bu faktörlerin savaştan yaralanan ülkede sosyal ve ekonomik felakete yol açma tehdidinde bulunduğunu söylediler.

Geçen yıl Kasım ayında Dünya Bankası, iklim değişikliği nedeniyle Irak'ın 2050 yılına kadar su kaynaklarında yüzde 20'lik bir düşüşe maruz kalabileceği konusunda uyarmıştı.

Devlet haber ajansı INA'ya göre, Nisan ayı başlarında çevre bakanlığı yetkilisi Issa al-Fayad, Irak'ın önümüzdeki yıllarda yılda "272 gün tozla" karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarmıştı.

Bakanlık, hava durumu olgusunun "bitki örtüsünü artırma ve rüzgar siperi görevi gören ormanlar oluşturma" ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Keşfet