Irak'ta Herkes İçin Yeterli Dozda COVID Aşısı Var. Ama Birçok Iraklı Buna Güvenmiyor

Irak'ın Bağdat kentinin işçi sınıfı mahallesi Sadr Şehrindeki kalabalık bir pazarda, 42 yaşındaki satıcı Jasim Khudhaier bir yığın ayakkabı, spor ayakkabı ve sandaletin arkasında duruyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Irak'ta Herkes İçin Yeterli Dozda COVID Aşısı Var. Ama Birçok Iraklı Buna Güvenmiyor

Satıcıların çoğu gibi o da maske takmıyor, ancak COVID'den derinden etkilendiğini paylaşıyor. Salgının ilk dalgasında iki kız kardeşini hastalıktan kaybetti. 2021'in başlarında bir ay boyunca kendisi de hastaydı.

Khudhaier, "Bu aşıya güvenmiyorum çünkü bazı insanlar kötü yan etkilere neden olabileceğini söylüyor" diyor. "Aşı olan birçok insan tanıyorum. Ama buna inancım yok."

Ülkede isteyen herkes için yeterli aşı dozu olmasına rağmen, Iraklıların yalnızca yaklaşık %17'si COVID'e karşı tam olarak aşılanmıştır. Aşılama oranı, küresel ortalama olan %54'ün çok altındadır ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Haziran ayı sonuna kadar her ülkede yaşayanların en az %70'ini tam olarak aşılatma hedefinden çok uzaktır. Irak hükümetinin sağlık çalışanları şimdi aşı etrafında güven oluşturmaya ve daha fazla insana aşı yaptırmaya çalışıyor.

Güven eksikliği

Dört çocuk babası Khudhaier, aşıyla ilgili en büyük korkusunun sizi kısırlaştırması olduğunu söylüyor. "Zarara neden olabilir," diyor elini kasıklarının üzerinde sallayarak. "Seninle ciddi konuşuyorum."

Onaylanmış COVID aşılarının tüm bilimsel çalışmalarında, bazı nadir yan etkiler bulundu - ancak kısırlık bunlardan biri değil. Yine de yanlış düşünce Irak'ta yaygın ve halk sağlığı yetkilileri ve doktorların çabalarını engelliyor.

Güneydeki Basra kentinde Irak Sağlık Bakanlığı için çalışan bir doktor olan Dr. Haider Salman, yeni bir aşının piyasaya sürülmesindeki sorunun bir kısmının, Iraklıların hükümetten gelen herhangi bir programa refleks olarak şüpheci olmaları olduğunu söylüyor.

"Bizim liderlerimize, sistemimize veya yönetim kuralımıza bile güvenimiz yok" diyor.

Irak'ta üç marka COVID aşısı bulunuyor: AstraZeneca, Sinopharm ve Pfizer-BioNTech.

Salman, bazı Iraklıların ABD'den geldiği için Pfizer atışına güvenmediğini söylüyor. Diğerleri, Çin'den geldiği için Sinopharm'ı almayı reddediyor. Diğerleri, sırf Irak hükümeti onları aşı olmaya çağırdığı için hiçbirini istemiyor.
Aşıları uygun hale getirmek

Yaklaşık bir yıl önce COVID aşı kampanyasını başlatmasına rağmen, Irak, WHO'ya göre, tam aşılı insan yüzdesinde dünyada 183. sırada yer alıyor. Her 5 Iraklıdan 1'inden daha azı iki kez aşı olurken, komşu İran'da nüfusun %65'i tam olarak aşılanmış durumda.

Ekim ayında Irak, okullar, camiler ve diğer yoğun yerler dahil olmak üzere sağlık kliniklerinin dışında aşı sunarak daha fazla insanın korunmasını sağlamak için genişletilmiş bir çaba başlattı.

Dört hükümet sağlık çalışanından oluşan bir ekip, Bağdat'taki pırıl pırıl Zayoona alışveriş merkezinde bir mobil COVID aşı kliniği kurdu. "Alışveriş Mağazası" adlı bir giyim butiğinin önündeki mermer lobideki katlanır masada çalışıyorlar. Gerçek enjeksiyonlar, bir ATM makinesinin yanında mavi bir perdenin arkasında yapılır.

Hemşire Munira Muzher'in işi insanlarla konuşmak, soruları cevaplamak ve onları aşı olmaya ikna etmeye çalışmaktır. Kendisi ve meslektaşları geçen yılın Ekim ayında alışveriş merkezinde çalışmaya başladığını söyledi.

"Bazı insanlar gündüzleri sağlık kliniklerine gelmekte zorlanıyorlar" diyor - çalıştıkları için ya da Bağdat'taki korkunç trafik yüzünden. Biz de bu aşı merkezlerini alışveriş merkezlerinde ve diğer yerlerde daha fazla insanı aşılatmak için açtık” dedi. Akşam 8'e kadar aşı sunuyorlar. İşten çıktıktan sonra insanlara ulaşmak için.

Bir hemşirenin 5 yaşındaki kızı sanki sağlık ekibinin bir parçası gibi masanın arkasında annesinin yanında oturuyor ve insanların uğramasını bekliyor. Uzun siyah bir abaya giymiş yaşlı bir kadın aşı için kaydolur, ardından dar siyah kot pantolon giyen bir üniversite öğrencisi gelir. Öğrenci, ilk dozunu aylar önce okulunda aldığını ancak daha sonra aşı kartını kaybettiğini ve nihayet ikinci aşısını yapmakta olduğunu söylüyor.

Bu aşı ekibi dozlarda Pfizer uyguluyor. Ve iğnelerin üç hafta arayla olması gerekirken, Muzher, insanların geç gelmesinden endişe etmediğini söylüyor. En önemli şey onları aşılamak.
İkna gücü

Her zaman kolay değildir. Muzher, üreme organlarınızı etkileyen aşı hakkındaki söylentileri düzenli olarak çürütmesi gerektiğini söylüyor.

"Bizim rolümüz eğitmek," diyor omuz silkerek. "[İnsanlara] Dünya Sağlık Örgütü'nün aşıyı zarar vermek için değil, insanları korumak ve pandemi ve hastalıkların yayılmasını durdurmak için sağladığını söylüyoruz."

Bazı Iraklılar, birinci dozdan sonra grip benzeri semptomlar yaşadıkları için ikinci dozu almayı reddediyor. Günlük ücretlerle geçinen pek çok kişi, bir günlük çalışmayı bile kaçırmayı göze alamaz. Muzher, aşının yan etkilerinin neredeyse hastalığın kendisi kadar kötü olmadığına dair onları temin etmeye çalışır.

Corru tarafından yüklenen bir ülkede Muzher, bazı kişilerin kendisine "hükümet bana elektrik bile sağlayamıyor, bana güvenli bir aşı sağladığını nereden bileceğim?" dediğini söylüyor.

Ekibi her gün yaklaşık 50 kişiye, bazen alışveriş merkezinin özellikle yoğun olduğu tatillerde daha fazla çekim yapıyor. Muzher, Dünya Sağlık Örgütü'nden insanların yanlarında götürebilecekleri bildirilere sahiptir. Dünya çapında milyonlarca ve milyonlarca insana aşı yapıldığına dikkat çekiyor. Yavaş yavaş, giderek daha fazla Iraklı geliyor diyor. Ve ikna gücünün galip geleceğine inanıyor.

Keşfet