İsrail Gazze roketini düşürdü, Kudüs gerilimi yükselirken Ürdün'ü uyardı

Görgü tanıkları ve iktidardaki İslamcı hareket, İsrail'in 19 Nisan Salı günü erken saatlerde Gazze Şeridi'nde Filistin yerleşim bölgesinden İsrail'e roket atılmasının ardından saldırılar düzenlediğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İsrail Gazze roketini düşürdü, Kudüs gerilimi yükselirken Ürdün'ü uyardı

Görgü tanıkları AFP'ye verdiği demeçte, İsrail uçaklarının güney Gazze Şeridi'ni vurduğunu, Hamas'ın silahlı kanadının İsrail uçaklarına ateş açtığını duyurdu.

İsrail ordusu, Pazartesi günü Gazze Şeridi'nden ateşlenen bir roketi İsrail'in düşürdüğünü söyledi, aylardır ilk kez bir parlama noktası olan Kudüs tapınağı üzerindeki gerilimler Ürdün'den öfkeli Filistin yanlısı söylemler ve ABD'nin arabuluculuk çabalarına yol açtı.

Baskın Hamas İslamcılarının İsrail'in Kudüs'teki Mescid-i Aksa civarındaki davranışlarına misilleme yapacağı yönündeki uyarılarının ardından fırlatmanın sorumluluğunu hiçbir Gazze fraksiyonu üstlenmedi.

Filistin kaynakları, İsrail hava saldırılarının saatler içinde Hamas ve başka bir Gazze fraksiyonu tarafından kullanılan kampları vurduğunu söyledi. Ordu, bir hedefin silah üretim tesisi olduğunu söyledi. Kimse zarar görmedi.

Cuma gününden bu yana, Yahudiler tarafından iki antik tapınağın kalıntısı olarak saygı duyulan El Aksa, Filistinli taş atanlarla İsrail çevik kuvvet polisi arasında bir yıl önce bir Gazze savaşını körükleyen şiddeti hatırlatan çatışmalar gördü.

Filistinliler, İsrail'i Müslümanların kutsal ayı Ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya tecavüz etmekle suçluyor. İsrail, Filistinli protestocuların siyasi amaçlar için Müslümanların duasını bozmaya ve şu anda Fısıh Bayramı'nı kutlayan Yahudilerin ziyaretlerini engellemeye çalıştıklarını söylüyor.

Gerginlikler, İsrail'in El Aksa'nın koruyucusu ve Filistinli çoğunluğa sahip Ürdün ile güvenlik bağlarını zorlaştırıyor.

Amman, Ürdün Kralı Abdullah'ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e İsrail'in El Aksa politikasının Filistinlilerle barış yapma şansını "ciddi şekilde baltaladığını" söyledi.

Ürdün ayrıca İsrail'in vekili büyükelçisini kınama için çağırdı.

Retoriği tırmandıran Ürdün Başbakanı Bisher al-Khasawneh Parlamento'ya şunları söyledi: "İsrail işgal hükümetinin korumasıyla Mescid-i Aksa'ya saygısızlık eden Siyonistlerin tümüne taş atanları övmek zorundayım."

Polis, Kudüs'ün Eski Şehri'ne gitmekte olan İsrail otobüslerinin Pazar günü Filistinliler tarafından taşlanması sonucu çok sayıda yolcunun yaralandığını ve El Aksa protestocularının Yahudi ziyaretçilere ve polise yönelik saldırılar için taş yığdıklarını da sözlerine ekledi.

Sağlık görevlileri, Cuma günkü çatışmalarda Mescid-i Aksa çevresinde en az 152 Filistinli ve sekiz polis memurunun yaralandığını söyledi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, El Khasavneh'in televizyonda yayınlanan açıklamalarının ardından yayınlanan video açıklamasında, "Karşılaştığımız şiddetten İsrail'i suçlayan açıklamaları ciddiyetle görüyorum. Bazıları taş atmayı teşvik ediyor" dedi.

"Bu, Kudüs'te şiddeti ateşlemeye çalışan (başta) Hamas'ı kışkırtanlar için bir ödül olarak hizmet ediyor" dedi.

Washington'da Dışişleri Bakanlığı, ABD'li yetkililerin Kudüs geriliminin tırmanmasını önlemek amacıyla hafta sonu İsrailliler, Filistinliler ve Arap temsilcilerle telefon görüşmeleri yaptığını söyledi.

Keşfet