Japonya, Rusya'nın petrol ambargosunu hemen takip etmenin zor olduğunu söyledi

Japonya'nın ekonomi, ticaret ve sanayi bakanı Koichi Hagiuda 5 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'nın petrol ithalatını kesme yönündeki bir hamleyi hemen takip etmekte "zorlukla" karşılaşacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Japonya, Rusya'nın petrol ambargosunu hemen takip etmenin zor olduğunu söyledi

Hagiuda, Çarşamba günü Avrupa Birliği yöneticisinin ham petrol ambargosu da dahil olmak üzere Moskova'ya karşı şimdiye kadarki en sert yaptırım paketini önermesinin ardından Washington ziyareti sırasında bu açıklamayı yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta Yediler Grubu (G-7) gelişmiş ekonomilerinin diğer liderleriyle Rusya'ya karşı ek yaptırımları görüşeceğini ve Japonya'nın petrol ambargosunun etkisine karşı temkinli olduğunu söyledi.

Hagiuda gazetecilere verdiği demeçte, "Japonya'nın kaynaklarda limiti olduğu düşünüldüğünde, diğer ülkelerle hemen adım atmak konusunda bazı zorluklarla karşı karşıya kalacağız" dedi.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile yaptığı görüşmede ikili, çip üretme kapasitesini çeşitlendirmeyi, şeffaflığı artırmayı, kıtlıklara acil müdahale ve Ar-Ge'yi amaçlayan yarı iletken işbirliğine ilişkin temel ilkeler üzerinde anlaştılar.

"Ukrayna'daki savaştan sonra dünya istikrarsızlaşırken, benzer düşünen ülkelerle koordinasyon giderek daha önemli hale geliyor. (Bugünkü) görüşmeler Japonya-ABD ilişkisini ilerletme yolunda büyük bir adım oldu."

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm ile yaptığı ayrı bir toplantıda Hagiuda, ABD'den Japonya'nın Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltmasına yardımcı olmak için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretimini artırmasını istedi.

Rusya petrol ithalatı, Mart ayına kadar olan son mali yılda Japonya'nın toplam petrol ithalatının yüzde 4'ünü oluşturdu. Moskova'dan gelen doğal gaz, Tokyo'nun ithalatının yüzde 9'unu ve Rusya'nın kömür ithalatının yüzde 11'ini oluşturuyor.

Hagiuda, Japonya'nın Japon firmalarının yatırım için zemin hazırlamak için ABD'de LNG projeleri üstlenmesine yardımcı olmak için kamu finansmanı sağlayacağını söyledi.

İki taraf, Ukrayna krizi göz önüne alındığında düzenli olarak temiz enerji teknolojisi ve enerji güvenliğini tartışmayı amaçlayan girişimler oluşturma konusunda anlaştılar.

Keşfet