Kansas'ta şüpheli bir kasırga birkaç kişiyi yaraladı ve çok sayıda binaya zarar verdi

Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kansas'ın bazı bölgelerinde meydana gelen ve düzinelerce ev ve binayı yok eden veya hasara uğratan, birkaç kişiyi yaralayan ve 6.500'den fazla kişiyi elektriksiz bırakan şüpheli bir kasırga.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kansas'ta şüpheli bir kasırga birkaç kişiyi yaraladı ve çok sayıda binaya zarar verdi

Yetkililer, şüpheli twister'ın Cuma akşamı güneydoğu Wichita ve Andover'ın bazı bölümlerinden geçtiğini söyledi. Andover İtfaiye Şefi Chad Russell, Cumartesi sabahı erken saatlerde düzenlediği basın toplantısında Sedgwick County'de 50 ila 100 binanın hasar gördüğünü, ancak Andover'da kaç binanın hasar gördüğünün hemen bilinmediğini söyledi.

Russell, bazı mahallelerde evlerin "tamamen havaya uçtuğunu" söyledi.

Yetkililer, sadece birkaç yaralanma bildirildiğini söyledi. Sedgwick İlçesinde, biri ağır olmak üzere üç kişi yaralandı.

Ekipler, Andover'da ikinci bir ev aramasını tamamladı. Russell, temelinden tamamen yıkılan evlerin olduğunu ve mahallelerin tamamının yok edildiğini, ancak ciddi bir yaralanma olmadığını söyledi.

Russell, Belediye Binası'nın da "bazı çabalarımızı" engelleyen hasara maruz kaldığını söyledi. Dr. Jim Farha Andover YMCA ve Prairie Creek İlköğretim Okulu'nun da hasar gördüğü bildirilen diğer binalar.

Flor ve Aldo Delgado, Andover'daki evlerinin bodrum katında, üstlerinden bir hortum geçip evlerini ve arabalarını yok ederken dua ettiklerini söylediler.

Cuma gecesi pencereden dışarı bakan çift, kasırganın oluşmaya başladığını görünce bodrum katına yöneldi.

"Işıklar titremeye başladı ve sonunda söndü ve bir dakika sonra tüm ev sallanmaya başladı ve çok gürültülüydü. Yüzümüze su çarptığını hissetmeye başladık ve her yerde sadece toz vardı. Bir dakika gibi geldi. tam üstümüzdeydi," dedi Aldo Delgado.

Wichita Eagle, Flor Delgado'nun güvenlikleri için dua ederken evlerinin yıkıldığını duyduğunu söyledi.

"O an yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığını anladım. Kocamın da bunu hissettiğini biliyordum çünkü o sakindi ve beni teselli ediyordu ama bir noktada kendini kaybedip ağlamaya başladı. Dua ederken sesinin çatladığını duyabiliyordum. "dedi.

Kasırga geçtikten sonra, çift enkazdan sadece sırtlarındaki kıyafetlerle çıkmayı başardı. Evleri, arabaları ve kişisel eşyaları gitti.

Flor Delgado, "O zamanlar alyanslarımız bile yoktu," diye ekledi.

Vali Laura Kelly, en çok etkilenen bölgeler için Olağanüstü Hal ilan etti. Deklarasyon, eyalet çapında etkilenen alanlarda müdahale ve kurtarma çabalarında yerel yargı bölgelerine yardımcı olmak için eyalet kaynaklarını kullanıma sunuyor.

Kasırgalara ek olarak, Ovalar boyunca birçok kasabada büyük dolu olduğu bildirildi. Ulusal Hava Servisi ve fırtına gözlemcilerine göre, Holbrook, Nebraska ve Enterprise, Kansas yakınlarında softbol büyüklüğünde dolu yağdı.

Keşfet