Kendinizi Zehirlemeyin! İşte Çamaşır Suyu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanların çamaşır suyu kullanırken yaptığı en yaygın hata, onu başka bir şeyle karıştırmaktır. Evinizdeki zeminleri veya mutfağı temizlerken, çamaşır suyu kokusunu gizlemek için çamaşır suyu ve yüzey temizleyiciyi temizleme suyuna karıştırmak, solunabilecek zararlı gazların gelişmesine neden olabilir…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kendinizi Zehirlemeyin! İşte Çamaşır Suyu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır suyu, temizlik ürünlerinde en sık kullanılan kimyasallardan biridir. Mikrop öldürücü ve sarı beyazlatıcı özelliğinden dolayı özellikle tuvalet, mutfak gibi ekstra hijyen istediğimiz alanlarda çoğumuz için bir ihtiyaçtır. Ancak çamaşır suyunu doğru kullanmazsak kendimize zarar verme, ciddi solunum problemlerine yol açma, hatta farkına varmadan başka bir kimyasalla karıştırırsak feci bir patlamaya neden olma riskiyle karşı karşıya kalırız. Sonuç olarak, çamaşır suyunu dikkatli kullanmalıyız. Her şeyi akıllıca kullanırsak hiç sorun olmaz. Ancak, bazen çok dikkat etmiyor olabiliyoruz.

Önlem almanız gerekiyor

Çamaşır suyu temizliği güvenli gibi görünse de güçlü bir kimyasal olduğunu unutmamalıyız. Çamaşır suyu giysilerin rengini bozar, doğrudan solunduğunda cildi ve gözleri yakabilir, doğrudan üzerlerine döküldüğünde metallere büyük zarar verebilir ve güçlü bir buhar yayar. Peki bu durumda seçeneklerimiz neler? Çamaşır suyu ile yıkarken çıkan buharı algılamıyoruz. Bunu azaltmak için çamaşır suyu kullandığınız alandaki pencereleri tamamen açın ve cilt temasını sınırlamak için eldiven giyin. Mutfak tezgahınızı yıkadıktan sonra uygun şekilde durulamaya özen gösteriniz. Özellikle sebze ve meyvelerin tezgahta çamaşırla birlikte hazırlanması akut zehirlenmelere neden olabilir. Aynı zamanda evinizde çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, temizlenmiş bölgelerin uygun şekilde durulanması çok önemlidir.

Çamaşır suyunu hemen silmeyin

Mikropların temizlenmesi söz konusu olduğunda, temizleyicinin yüzeye temas etmesinden sonraki ilk 10 ila 15 dakika en iyisidir. Bölgeyi durulamadan veya temizlemeden önce, temizleyiciyi yaklaşık 15 dakika bekletin. Kendiniz için bir zamanlayıcı ayarlayarak bu seçeneği kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Başka ne kullanılabilir?

Arap sabunu uzun yıllardır temizlikte kullanılmaktadır. Hazırlanabilecek bir karışım ile çamaşır suyu görevi görebilir. Zeminleri temizlemek için kullanılacak olan karışım hem evi dezenfekte eder hem de zeminleri fazlasıyla parlatacaktır.

Keşfet