Koronavirüsün Dünya Ekonomisi Üzerindeki Etkileri

Koronavirüs hastalığı yani Covid-19 yeni keşfedilen ve virüsün adını verdiği korona virüs türüdür. Bu hastalık ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde 2019 senesinin sonuna doğru görülmeye başlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Koronavirüsün Dünya Ekonomisi Üzerindeki Etkileri

Koronavirüs hastalığı yani Covid-19 yeni keşfedilen ve virüsün adını verdiği korona virüs türüdür. Bu hastalık ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde 2019 senesinin sonuna doğru görülmeye başlandı. Solunum yolu ile enfekte olan bu virüs türü insandan insana bulaşabilen geçici olan bir hastalık türüdür. Bu virüs tüm dünyayı etkisi altına alıp genel anlamda bir pandemiye yol açmıştır. Yüksek ateş ve solunum yolu hastalığı olarak tanımlanan bu salgın türü dünya üzerinde pandemi ve küresel salgın olarak bilinmektedir.

Salgın ilk olarak başlangıç zamanında Vuhan bölgesindeki hayvan pazarı ve deniz ürünleri pazarında bulunan kişilerde rastlanmıştır. Daha sonra ise insandan insana bulaşan bu hastalık ilk başta Vuhan olmak üzere diğer şehirlere ve daha sonrasında da diğer ülkelere hızla yayılmaya başlamıştır.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtili ve belirtisiz olgular olabilmektedir, belirti olarak en yaygın olan belirtileri ateş, nefes darlığı ve öksürüktür. Şiddetli olan olgularda ölüme kadar yol açabilmektedir.

Hastalıktan Kimler Etkilenir?

Aslında bu salgın hastalıktan belirli kişiler etkilenir gibi bir cümle kullanamayız fakat belirli rahatsızlığı olan ve bazı kişiler daha ağır bir şekilde bu virüsü geçirebilir ya da bünyesi yenik düşebilir. Ama en çok etkilenen kişiler şu şekildedir diyebiliriz:

  • Kalp hastalığı olan kişiler
  • Hipertansiyona sahip olan kişiler
  • Diyabet hastaları
  • Kronik solunum yolu hastalıklarına sahip olan kişiler
  • Kanser hastaları
  • Sağlık çalışanları gibi kişilerin bu virüse yakalanma oranı daha yüksektir.

Koronavirüsün ekonomik anlamda etkileri de çok büyük bir kapsama girmektedir…

Borsadaki düşüşler

Şirketlerin hisse alım satımı yaptığı borsa sitelerinde büyük bir değer kaybı ve düşüşler yaşandı, bunun yanında emeklilik fonu değeri ve bireysel tasarruf hesapları da borsanın yanında etkilendiler.

Aynı zamanda birçok ülke bankası kredi maliyetlerini düşürüp tüketici harcama oranlarını fazlalaştırmak ve teşvik arttırmak amacıyla faiz oranlarını düşürmeye başladı.

İşsizlik Oranlarında Artış

Koronavirüse karşı uygulanan kısıtlamalarla beraber çok sayıda kişi işten çıkartıldı ya da gelirlerinde düşüşler meydana geldi. Ülkemiz gibi gelişmekte olan daha birçok ülkede de işsizlik oranlarında artışlar gözlemlendi.

IMF’ye göre Amerika Birleşik Devletlerinde işsizlik oranı yüzde 10,4 civarına dayanmaya başladı.

Seyahat Sektörünün Etkilenmesi

Salgının etkisinden en çok etkilenen sektörlerden birisi olan seyahat sektöründe ağır düşüşler yaşandı. Havayolları uçuş sayılarını azalttı ve bu da müşterilerin iş seyahatlerini ve tatillerini iptal etmesine ya da ertelemesine mecbur bıraktı. Bunun yanı sıra birçok ülke salgının önüne geçmek amacı ile seyahatlere kısıtlamalar getirdi. Bazı ülkeler bu kısıtlamaları kaldırdı ve az da olsa seyahat sektöründe bir canlılığa neden oldu. Örnek olarak da İspanya birçok Avrupa ülkesine olan sınırlarını tekrar açtı ve gelen turistlere karantina uygulanmayacağını belirtti.

Petrol fiyatlarında yeniden artışlar gözlemlendi.

İlaç Sektörü

Koronavirüsün ekonomik olarak en çok işe yaradığı ve canlandırmasını sağladığı sektör ise ilaç üretim sektörü oldu diyebiliriz. Birçok ülke koronavirüs aşısını bulmak için ilaç sektöründe canlanmalar meydana geldi. Bu sektörde birçok ilaç firması koronavirüs aşısını ve ilacını bulmak için ya da geliştirmek için yarışa başladılar. Bu durum bazı ilaç şirketlerinin hissesinde rekor düzeyde artışa yol açmıştır. Koronavirüs aynı zamanda dezenfeksiyon işlemi yapan firma sayısını ve maske üretimi yapan şirket sayısı oldukça fazlalaştığı görüldü. Fakat genel olarak ilaç sektörü dışında pandemi küresel ekonomiyi olumsuz bir şekilde etkilemiştir.

Keşfet