Siyasetin İsrafı
Serdar Kayar

Siyasetin İsrafı

İster muhafazakar ve isterse Kemalist zihniyet olsun, siyasi arenada büyük bir israf yapıldığı bir gün hepimize malum bir durumdur. Asgari ücretli insanların ya da çok daha düşük gelire sahip olan insanların içtiği sulardan dahi alınan vergilerle beslediğimiz siyasiler, yaptıkları harcamalarla bu milletin sırtında büyük bir kambur oluşturmaya devam ediyorlar.

Lüks otomobiller, pahalı yemekler ve reklam harcamaları gibi birçok gereksiz harcamalar, ekonomik anlamda Türkiye'ye önemli ölçüde zarar vermektedir. Basit bir inşaat sahasının reklamının dahi neredeyse inşaat bedelinin yarısına yakın tutarlarda reklam harcaması yapan belediyeler, iş yoksul vatandaşa yapılacak sosyal yardıma geldiğinde, 40 dereden su getiriyorlar.

Eğer ki ciddi anlamda ekonomik bir reform istiyorsak öncelikle siyasilerin gereksiz harcamalarını, tamamen durduracak geniş kapsamlı bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu sayede yapılmış olan milyon dolarlık bir israfın önüne geçilebilir, harcanan paralar baştan milli eğitim olmak üzere, savunma sanayi ya da sosyal devlet olma yolunda yeni adımların atılması için kullanılabilir. Türkiye'ye büyük bir ekonomik külfet getiren siyasi israf önlenmediği sürece, maalesef ki önemli teknolojik yatırımları da bulunmayan ülkemizin ekonomik anlamda kalkınması pek mümkün değildir. Siyasilerin harcamasına ek olarak bürokratların da devlet kesesinden yaptıkları lüks harcamalar, bu ülkenin geleceğine vurulmuş prangalardan birisidir.

Çözüm eğitimden geçiyor insanımıza harcanan bu paranın kendi parası olmadığını iyi bir şekilde anlatacak eğitim sisteminin bulunmaması, İslam’da vurgulanan israfın yöneticiler için daha fazla geçerli olduğunun anlatılması, bu israfının önüne geçmek için verilebilecek başlıca eğitimlerdir. Maalesef ki milli ve dini anlamda israfa olan bakış açımız pek iç açıcı bir durum değildir. Daha güçlü bir Türkiye istiyorsak tüm yöneticilerimiz bu israf hastalığından bir an önce kurtulmalı, tüm vatandaşlarımız da bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı