Avrupa Bahara mı Başlıyor?
Sabahaddin Fırat

Avrupa Bahara mı Başlıyor?

 

Son yıllarda Avrupa'da, hiçte alışık olmadığımız şeyler yaşanıyor. Bundan yıllar önce küresel siyaset literatürüne geçen Arap Baharı sonrası karışan Ortadoğu, bölgede tarihin en büyük yıkımlarına neden olmuş ve siyasi liderlere karşı gösterilen isyanların odak merkezi haline gelmişti.

Peki ya şimdi Avrupa'da yaşananlar?

Şimdi Avrupa ülkelerinde yaşananlara ve Avrupa Birliği bünyesinde oluşan çatlaklara baktığımızda, çok büyük çaplı olmasa bile artçı bir Avrupa baharının geleceğini söylemek mümkün. Bazı Avrupa ülkelerinin birlikten ayrılması ve bazılarının ayrılmayı istemesi, Fransa'da yaşanan sarı yelekliler isyanı gibi olaylar, Avrupa’da büyük bir çatışmanın fitilini ateşleyecek gibi duruyor.

Zaman zaman bazı Avrupa ülkelerinde siyasi istikrarsızlığın ayyuka çıktığını da göz önüne alırsak, Avrupa'nın özellikle önümüzdeki son 10 yıl içerisinde çok daha büyük siyasi çıkmazlara gebe olduğunu rahat bir şekilde söylemek mümkün. Yiyecek ekmeğe muhtaç Yunanistan’ın Almanya’dan savaş tazminatı talep etmesi gibi durumlarda, yine ortamı gerecek talepler arasında yer alıyor.

Eden Bulur Dünyası

Eden bulur dünyası diye tabir edebileceğimiz karışıklıkların, kısa zamanda yayılmaya başlayacağı bana göre ayan beyan ortada duruyor. Suriye'de yaşayan iç çatışmanın göçmen korkusuyla kendilerine dönmesi bile, bunun bir göstergesidir. Türkiye Suriyeli göçmenler üzerinden korku salmaya çalışsa da, en güzeli onlara bu korkuyu birebir yaşatmak ve Suriyelileri serbest bırakarak Avrupa’yı yaptıklarına zorlamak zannımca en güzeli olurdu. Ancak burada devletin bir siyaset hamlesi planladığını düşünerek, bu söylemlerimi zayıf olarak da kabul etmekteyim. Şayet böyle bir hamle planlamıyorsa, Avrupa'nın kendine çeki düzen vermesi ve bazı şeyleri düşünmesini sağlamak adına sınır kapılarının açılması, daha mantıklı geliyor.

Kendi çıkarları için insanca yaşanabilir bir dünya yerine tüm dünyayı ateşe salan Avrupa (ve Amerika) bir gün mutlaka yaşattığının daha acısını yaşayacak düşüncesindeyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı