Kuzey Kore, ABD'nin Ukrayna İşgalinin 'Temel Nedeni' Olduğunu Söyledi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana ilk yorumlarında, Kuzey Kore dışişleri bakanlığı, bir araştırmacı tarafından ABD'yi, Rusya'nın güvenliği için meşru taleplerini göz ardı ederken tek taraflı yaptırımlar ve baskılar izlemesi nedeniyle Avrupa krizinin "temel nedeni" olarak nitelendiren bir açıklama yayınladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kuzey Kore, ABD'nin Ukrayna İşgalinin 'Temel Nedeni' Olduğunu Söyledi

North's Society for International Politics Study'de araştırmacı olan Ri Ji Song'a atfedilen yoruma göre, Washington "Rusya'nın güvenliğine yönelik meşru talebini göz ardı ederek askeri üstünlüğü" sürdürdü.

Kuzey'in dışişleri bakanlığı web sitesine yüklenen gönderi, "Ukrayna krizinin temel nedeni aynı zamanda ABD'nin eli açık ve keyfinde yatıyor" dedi.

Ri, ABD'yi "çifte standart" uyguladığı için eleştirdi ve "barış ve istikrar" adına diğer ülkelerin içişlerine karıştığını söyledi, ancak "ancak diğer ülkelerin kendilerini korumak için aldığı öz savunma önlemlerini haklı bir neden olmadan kınıyor. Kendi ulusal güvenlikleri."

Post, "ABD'nin hüküm sürdüğü günler geride kaldı" dedi.

Ewha Kadın Üniversitesi'nde Kuzey Kore Çalışmaları profesörü olan Park Won-gon, yanıtın bireysel bir adla yayınlandığı için "alçakgönüllü" resmi bir tepki olduğunu söyledi.

John Delury, "Putin'in Savaşı şu anda hemen hemen tüm jeopolitiği şekillendiriyor ve Kim'in hesabında bir yeri hesaba katmalı - ancak 'dikkat dağıtmaktan yararlanmak' bile çok fazla varsayım gibi görünüyor, çünkü (Kuzey Kore) savaştan önce zaten agresif bir şekilde test ediyordu," dedi John Delury. Güney Kore Yonsei Üniversitesi'nde profesör, Twitter'da söyledi.

Ukrayna'nın direnme kabiliyetine yardımcı olmak için ABD, Ukrayna'ya tanksavar silahları, vücut zırhı ve küçük silahlar da dahil olmak üzere 350 milyon dolarlık ek askeri yardım sözü verdi. Almanya, kuşatma altındaki ülkeye füze ve tanksavar silahları göndereceğini ve hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını söyledi.

ABD, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık, "seçilmiş" Rus bankalarını, dünya çapında 11.000'den fazla banka ve diğer finansal kurum etrafında para hareket ettiren SWIFT küresel finansal mesajlaşma sisteminden engellemeyi kabul etti. işgal için Moskova'ya ağır bir bedel. Ayrıca Rusya'nın merkez bankasına "kısıtlayıcı önlemler" koymayı kabul ettiler.

Rusya saldırısını ilerletirken, Batı, Rusya'yı Moskova'yı daha fazla tecrit etmeyi amaçlayan geniş kapsamlı yaptırımlarla cezalandırırken, sayıca fazla Ukraynalı kuvvetleri silah ve mühimmatla donatmaya çalışıyor.

Başkan Vladimir Putin nihai planlarını açıklamadı, ancak Batılı yetkililer, Ukrayna hükümetini devirmeye ve onun yerine kendi rejimini koymaya, Avrupa haritasını yeniden çizmeye ve Moskova'nın Soğuk Savaş dönemi etkisini canlandırmaya kararlı olduğuna inanıyor.

Ukrayna sağlık bakanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük kara savaşı sırasında üçü çocuk 198 kişinin öldüğünü ve 1000'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Keşfet