Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkenin 'taktik yeteneklerini' geliştirmek için yeni silah testini denetledi

Kore Merkez Haber Ajansı'nın (KCNA) yeni ajansı tarafından hazırlanan bir rapora göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkenin "taktik nükleer füzelerin operasyonundaki etkinliğini" artıracak yeni bir tür taktik güdümlü silahın test atışlarını denetledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkenin 'taktik yeteneklerini' geliştirmek için yeni silah testini denetledi

Test, aylarca rekor kıran, uzun menzilli ve nükleer testlerde kendi kendini empoze edilen bir moratoryumun sona erdiğinin sinyalini veren, yaptırımları kıran lansman telaşından sonra geldi.

ABD'li yetkililere ve ülkenin komşusu Güney Kore'ye göre bu, Kuzey Kore'nin yakında nükleer testlere devam edebileceğine işaret ediyor.

KCNA'ya göre Kim, testi yönettikten sonra "ülkenin savunma yeteneklerini ve nükleer savaş güçlerini geliştirme" konusunda önemli talimatlar verdi.

Pazar günü, Güney Kore ordusu Cumartesi günü geç saatlerde Kuzey'in doğu kıyısından denize doğru fırlatılan iki mermi tespit ettiğini bildirdi. Mermiler, 25 kilometrelik bir tepe noktası ve Mach 4'ün altındaki maksimum hız ile yaklaşık 110 kilometre (68 mil) uçtu.

KCNA raporunda, "Yeni tip taktik güdümlü silah sistemi, cephe hattındaki uzun menzilli topçu birliklerinin ateş gücünü önemli ölçüde iyileştirmede ve taktik nükleer füzelerin harekât etkinliğini artırmada büyük önem taşıyor" dedi.

Ancak, testin yeri veya ilgili füzeler hakkında herhangi bir ayrıntı yok.

ABD merkezli Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nın kıdemli üyelerinden Reuters tarafından hazırlanan bir raporda, Ankit Panda bunun büyük olasılıkla kısa menzilli bir balistik füze ve potansiyel olarak ülkenin ilk taktik nükleer silah dağıtım sistemi olduğunu tahmin ediyor.

Biden'in seçilmesinin ardından Kuzey Kore, geçen ay ABD'nin doğu kanadına nükleer bomba gönderebilecek bir balistik füze fırlatmasıyla sonuçlanan 13 füze denemesi gerçekleştirdi.

Testler, aynı zamanda mevcut lider Kim Jong Un'un dedesi olan ülkenin kurucusu Kim Il Sung'un 110. yıldönümünden kısa bir süre sonra geldi.

Keşfet