Lübnan bakanı, Trablus'ta alabora olan teknede altı kişinin öldüğünü söyledi

Lübnan Ulaştırma Bakanı Ali Hamie Reuters'e verdiği demeçte, Lübnan'ın Trablus sahili açıklarında bir teknenin alabora olması sonucu aralarında en az bir çocuğun da bulunduğu altı kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Lübnan bakanı, Trablus'ta alabora olan teknede altı kişinin öldüğünü söyledi

Yaklaşık 60 kişiyi taşıyan küçük bot, Lübnanlı ve Suriyelilerle birlikte 24 Nisan Cumartesi gecesi kıyı açıklarında battı.

Hamie, Reuters'e Cumartesi gecesi genç bir kızın cesedinin alındığını ve ordunun Pazar sabahı beş tane daha aldığını söyledi.

Ordu daha önce geminin kıyıdan yasadışı yollardan ayrıldığını söylemişti. Pazar günü düzenlenen basın toplantısında, sorumlu kaçakçı ordudan kaçmaya çalışırken deniz kuvvetlerinin bota çarptığını söyledi.

Hamie, "Lübnan ordusu en az 47 kişiyi kurtardı, ancak kaç kişinin daha kayıp olduğunu bilmiyoruz çünkü gemidekilerin toplam sayısını bilmiyoruz" dedi.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati Pazartesi günü ulusal yas ilan etti.

Lübnan ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor. Yerel para birimi, değerinin yüzde 90'ından fazlasını kaybetti ve Lübnanlı ve Suriyeli mülteci dalgalarını küçük botlarla Avrupa'ya tehlikeli deniz yolculuğunu denemeye itti.

Yakınları alabora olan Lübnan vatandaşı Kassem al-Zoeibi, çaresizlikten Lübnan'dan kaçmaya çalıştıklarını söyledi.

"Neden bu yolu seçtiler? Çünkü bu yoldan başka yol yok” dedi.

Birleşmiş Milletler Lübnan İnsani Yardım Koordinatörü Najat Rochdi Pazar günü taziyelerini iletti ve BM kurumlarının yardım için sahada olduğunu söyledi.

Rochdi, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Yoksulluğun hala insanları denizlerde tehlikeli bir yolculuğa çıkmaya, kendi hayatlarını ve onurlu bir yaşam arayışında çocuklarının hayatlarını feda etmeye zorladığını görmek korkunç."

BM mülteci ajansı, Ocak ve Kasım 2021 arasında 186'sı Lübnanlı olmak üzere en az 1.570 kişinin Lübnan'dan yasadışı yollardan ayrıldığını veya ayrılmaya çalıştığını söyledi.

Çoğu, 175 kilometre uzaklıktaki bir adaya, Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs'a ulaşmayı umuyordu.

Bu, 2019'da 40 Lübnanlı da dahil olmak üzere 270 yolcudan yükseldi.

Keşfet