Malezya, küresel arz krizi nedeniyle hurma yağı ihracat vergisini düşürebilir

Malezya emtia bakanlığı, küresel yemeklik yağ kıtlığını kapatmak ve dünyanın en büyük ikinci palmiye yağı üreticisinin pazar payını büyütmek için palm yağına uygulanan ihracat vergisini yarıya kadar düşürmeyi önerdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Malezya, küresel arz krizi nedeniyle hurma yağı ihracat vergisini düşürebilir

Plantasyon Endüstrileri ve Emtia Bakanı Zuraida Kamaruddin 10 Mayıs Salı günü yaptığı bir röportajda, bakanlığının ayrıntıları incelemek için bir komite oluşturan Maliye Bakanlığı'na kesintiyi teklif ettiğini söyledi.

Datuk Zuraida, Malezya'nın muhtemelen geçici bir önlem olan vergiyi mevcut yüzde 8'den yüzde 4-6'ya indirebileceğini söyledi.

Haziran ayına kadar bir karar verilebileceğini söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ayçiçek yağı sevkiyatlarını aksatmasının ve Endonezya'nın palm yağı ihracatını yasaklama hamlesinin küresel arzı daha da sıkılaştırmasının ardından Malezya yemeklik yağ pazarındaki payını artırmaya çalışıyor.

Teklifte ayrıca Maliye Bakanlığı'ndan devlet bağlantılı palmiye yağı üreticisi FGV Holdings - Malezya'nın en büyüğü - ve denizaşırı oleokimyasal üretim yapan şirketler için vergi indirimini hızlandırmasını istedi, dedi.

Malezya, küresel ve yerel gıda endüstrilerine tedarike öncelik vermek için ülkenin biyodizelinin bir kısmının yüzde 30 hurma yağı ile karıştırılmasını gerektiren B30 biyodizel görevinin uygulanmasını da yavaşlatacağını söyledi.

Madam Zuraida, "Önce dünyaya yiyecek vermeye öncelik vermeliyiz" dedi.

Keklerden deterjana kadar her şeyde kullanılan palm yağı, küresel bitkisel yağ sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 60'ını oluşturuyor ve en iyi üretici Endonezya'nın yokluğu piyasayı alt üst etti.

Gösterge palm yağı sözleşmesi Salı günü sabah seansında yüzde 2.3 kadar düştü ve Reuters'in ihracat vergisinde olası bir kesintiye ilişkin raporunun ardından bazı kayıpları azalttı.

Madam Zuraida Reuters'e verdiği demeçte, ithalatçı ülkelerin Malezya'dan ihracat vergilerini düşürmesini istediğini söyledi.

"Tedarik zincirindeki yüksek maliyetler nedeniyle yemeklik yağın fiyatı nedeniyle çok yüksek olduğunu düşünüyorlar" dedi.

Ham palm yağı vadeli işlemleri bu yıl şimdiye kadar yaklaşık yüzde 35 artarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarak küresel gıda enflasyonunu daha da kötüleştirdi.

Gıda ve Tarım Örgütü, Mart ayında rekor seviyeye ulaşan gıda fiyatlarının Rusya-Ukrayna savaşı sonucunda yüzde 20'ye kadar yükselebileceği ve artan yetersiz beslenme riskini artırabileceği konusunda uyardı.

Madam Zuraida, Hindistan, İran ve Bangladeş alıcılarının pirinç, buğday, meyve ve patates gibi tarım ürünlerini Malezya palm yağıyla takas etmeyi teklif ettiğini söyledi.

Malezya'nın üretimi, göçmen işçilerin girişini durduran koronavirüs sınır kaldırımlarının ardından şiddetli bir işgücü krizi nedeniyle iki yıldan fazla bir süredir gergin durumda.

Madam Zuraida Reuters'e verdiği demeçte, seyahat kısıtlamalarının artık hafifletilmesiyle yabancı işçilerin Mayıs ortasında gelmeye başlayacağını söyledi.

Malezya'nın hurma yağı üretim ve ihracatının bu yıl sonuna kadar yüzde 30 artması bekleniyor, Salı günü ayrı bir açıklamada bulundu.

Keşfet