Maori Eğitim Sistemi Yenileniyor

Hükümet, daha fazla tamariki'yi dilleri ve kültürleriyle birleştirmeyi amaçlayan Maori eğitiminin yenilenmesine yönelik çalışmaların yakında başlayacağını söylüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Maori Eğitim Sistemi Yenileniyor

Ortak eğitim bakanı Kelvin Davis, 2040 yılına kadar Maori öğrencilerinin yüzde 30'unun Kura Kaupapa veya diğer Maori orta öğretimine katılmasını istediğini söyledi.

Davis, bunun 60.000 Māori öğrenicisi, 3500 akıcı kaiako ve 250 kura daha göreceğini söyledi.

Önümüzdeki aylarda sektör paydaşları ve iwi ile Davis'in Māori ile inşa edileceğini, için inşa edileceğini ve Māori tarafından teslim edileceğini söylediği bir sistem oluşturmak için görüşmeler yapılacak.

Bir açıklamada, "Kaupapa Māori Eğitim yolu, bizden önce gelen birçok kişi tarafından zorlu bir mücadele verdi" dedi.

"Ancak, kendisi için inşa edilmemiş bir eğitim sistemi içinde var oldu ve bu nedenle, Māori'nin gelecek nesillerimizi eğitme şeklimiz için sahip olduğu özlemleri tam olarak yerine getiremez."

Sektörü büyütmek için düzenleyici bir çerçeve olarak nitelendirdiği mevzuatın önümüzdeki yılın başlarında çıkarılmasını bekliyordu.

Bağımsız Maori Eğitim kuruluşu Te Pae Roa tarafından denetlenen yenileme, uzun süredir uğruna mücadele edilen şey olacak.

Te Pae Roa, danışma sürecini ve ondan gelen herhangi bir programın tasarımını ve uygulamasını denetleyecektir. Deneyimli eğitimci Dr Wayne Ngata tarafından yönetilecektir.

Davis, "Özellikle, Kaupapa Māori eğitimi, İngiliz orta öğretim sisteminden farklı bir yol izliyor, ancak Kaupapa Māori eğitimini bu sisteme uydurmanın yollarını bulmak için çok uzun yıllar karşılaştırma tekniğini kullandık." Dedi.

Onun duyurusu, ülkenin 63 Kura Kaupapa'sının Waitangi Mahkemesi'ne, Kraliyet tarafından yıllarca yetersiz fon sağlanması ve dışlanması nedeniyle dezavantajlı olduklarını savunarak iddiada bulunmasından sonra geldi.

Davis'in dışladığı ayrı bir Maori eğitim otoritesi için çağrıda bulundular.

Keşfet