Moldova, Ukrayna'daki savaş mültecilerini kucaklarken ABD daha fazla yardım gönderecek

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, ABD'nin Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının etkileriyle başa çıkmasına yardımcı olması için Moldova'ya 50 milyon ABD Doları (68 milyon ABD Doları) vereceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Moldova, Ukrayna'daki savaş mültecilerini kucaklarken ABD daha fazla yardım gönderecek

Fon, sınır yönetimi için programları, eğitimi ve ekipmanı, insan kaçakçılığına karşı mücadele çabalarını, adalet sektöründe hesap verebilirliği ve şeffaflığı iyileştirmeye ve yolsuzluk ve siber suçlarla mücadeleye yardımcı olacağını söyledi.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana yaklaşık 400.000 mülteci Moldova üzerinden Ukrayna'dan kaçtı ve yaklaşık dörtte biri ülkede kaldı. Moskova, Ukrayna'nın askeri altyapısını yok etmeyi amaçlayan "özel bir askeri operasyon" yürüttüğünü söyledi.

Ukrayna'nın Harkov kentinde temizlikçi olarak çalışan 30 yaşındaki duygusal Irina Rygik, üç yaşındaki kızıyla 27 Mart'ta Moldova'ya gitti. Bir tercüman aracılığıyla apartmanının bombalandığını ve bir komşu onları Moldova'ya götürmeyi teklif edene kadar kızıyla birlikte bodrumda saklandığını söyledi.

Rygik, Pazar günü yaşadıkları mülteci merkezini gezerken Büyükelçi Thomas-Greenfield ile öğle yemeği yiyen dört kadından biriydi. Bayan Rygik, Bayan Thomas-Greenfield'a kızının yeniden gülümsemeye başladığını söyledi.

Pazartesi günü Romanya'yı ziyaret edecek olan Thomas-Greenfield, "Bugün benim için olağanüstü bir deneyimdi. Çok duygusaldı. Çok üzücüydü. Ama aynı zamanda bu kadınların cesaretini ve direncini de gördüm." , gazetecilere anlattı.

ABD tarafından Pazar günü Moldova'ya taahhüt edilen para, önümüzdeki altı ay boyunca Moldova'daki mülteci yardım çabalarına yardımcı olmak için geçen ay açıklanan 30 milyon ABD dolarının üzerine çıkıyor.

Ukrayna ile Avrupa Birliği üyesi Romanya arasında kalan Moldova, 2,6 milyonluk nüfusuyla Avrupa'nın en yoksul ülkelerinden biri. Ukrayna gibi o da AB'ye katılmayı hedefliyor.

BM ve yardım grupları, Moldova'daki Ukraynalı mültecilerin yaklaşık yarısının çocuk olduğunu ve geri kalanının çoğunlukla kadın olduğunu söyledi.

Bayan Thomas-Greenfield Pazar günü düzenlediği basın toplantısında Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita'yı övdü, "Onları açık kollarla karşıladınız."

Bayan Thomas-Greenfield ayrıca, UNHCR tedarik görevlisi Arben Hajdini'nin "Odessa senaryosu" olarak adlandırdığı şey için ihtiyaç duyulursa, BM mülteci teşkilatı UNHCR'nin çadır, battaniye, uyku tulumu ve güneş lambaları gibi malları depoladığı bir depoyu da gezdi. şehrin bir milyon sakini sığınmak için Moldova sınırına geldi.

Yerel yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, Rus saldırılarının Odessa yakınlarındaki "kritik altyapıyı" vurduğunu söyledi.

Ukrayna ayrıca Moldova'nın Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgesi Transdinyester'in Odessa üzerinde daha fazla baskı oluşturmak için yeni bir cephe olarak kullanılabileceğinden korkuyor. Moldova'nın defalarca ülkeyi terk etme çağrılarına rağmen Rus birlikleri orada konuşlanmış durumda.

Başbakan Gavrilita, "Elbette ülkenin doğusundaki ayrılıkçı bölgeyle ilgili riskler var ve uyanık olmamız gerekiyor. Ancak şu ana kadar Moldova'yı bu çatışmaya dahil etmek için belirli bir plan görmüyoruz." dedi.

Keşfet