Moody's, Rusya'nın yabancı tahvillerde temerrüde düşebileceğini söyledi

Moody's, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa yönelik Batı yaptırımları nedeniyle dolar tahvillerini ruble olarak ödemeye çalıştıktan sonra temerrüde düşebileceğini ve bu durumun Moskova'nın 1917 Bolşevik Devrimi'ni takip eden yıllardan bu yana yabancı tahvillerdeki ilk büyük temerrüdü olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Moody's, Rusya'nın yabancı tahvillerde temerrüde düşebileceğini söyledi

Rusya, vadesi 2022 ve 2042 olan iki devlet tahvili için 4 Nisan'da, menkul kıymetler şartlarına göre ödemekle yükümlü olduğu dolar yerine ruble olarak ödeme yaptı.

Moody's 14 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada, "bu nedenle Rusya, ödemesiz dönemin sonu olan 4 Mayıs'a kadar tedavi edilmezse Moody's tanımına göre bir temerrüt olarak kabul edilebilir" dedi.

"Tahvil sözleşmelerinde dolar dışında başka bir para biriminde geri ödeme hükmü yoktur."

Moody's, 2018'den sonra ihraç edilen bazı Rus euro tahvillerinin bazı koşullar altında ruble cinsinden ödemeye izin verirken, 2018'den önce ihraç edilenlerin - örneğin 2022 ve 2042'de vadesi gelenler - vermediğini söyledi.

Amerikan iş ve finansal hizmetler şirketi, "Moody's'in görüşü, yatırımcıların son ödeme tarihinde döviz sözleşmeli vaadini almadıkları yönünde" dedi.

Rusya defalarca borcunu ödemek istediğini söyledi, ancak Batı'nın 24 Şubat'ta Başkan Vladimir Putin'in Ukrayna'da "özel bir askeri operasyon" emri vermesinin ardından sakatlayıcı yaptırımlar uygulayarak ödemesini engellediğini söyledi.

Rusya 1998'de 40 milyar ABD doları iç borcunu temerrüde düşürdü ve o zamanki Başkan Boris Yeltsin yönetiminde rubleyi devalüe etti çünkü Asya borç krizinden sonra fiilen iflas etti ve düşen petrol fiyatları kısa vadeli ruble borcuna olan güveni sarstı.

Bu sefer Rusya'nın parası var ama ödeyemiyor çünkü Putin'in böyle bir kriz için inşa edilmesini emrettiği dünyanın dördüncü büyük rezervleri ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Kanada tarafından donduruldu.

Bu, Rusya'nın bir yüzyıldan uzun süredir ilk büyük borç temerrüdü olabilir. Sovyetler Birliği çöktüğünde bile Rusya dış borcunu üstlendi.

1918'de Vladimir Lenin yönetimindeki Bolşevik devrimciler Çarlık borcunu reddederek küresel borç piyasalarını şok etti çünkü o zamanlar Rusya dünyanın en büyük dış borç yığınlarından birine sahipti.

Hiçbir değeri olmayan tahvillerle, Çarlık notlarının bazı sahipleri bunları duvar kağıdı olarak kullandılar. Josef Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği, II. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ve İsveç'e kredi vermeyi durdurdu.

Keşfet