Motor Performansını Artırması ile Bilinen Chip Tuning Nedir? Peki Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Araç endüstrisindeki en son gelişmeler gerçekten büyüleyici. Sadece birkaç yıl önce, özellikle de son yıllarda teknolojiyle güçlendirilen otomobillerin performansını hayal etmek bile zordu. Şimdi ise otomobil üreticileri en iyi performansı sunmaya çalışıyor, ancak sürücüler, araçlarının çok daha fazlasını başarmasını ve çok daha yüksek performans sağlamasını sağlamak için chip tuning prosedürünü kullanabilir. Merak edilen detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Motor Performansını Artırması ile Bilinen Chip Tuning Nedir? Peki Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Chip tuning tam olarak nedir?

Chip tuning, belirli standartlar dahilinde performans düzenlemesi yapmak için otomobil üreticilerinin taktığı çipleri işleyerek veya yeni bir çip takarak aracın mevcut performansının üzerinde bir performans göstermesini sağlamaya çalışan bir yöntemdir.

Chip tuning tam olarak ne işe yarıyor?

Yakıt tüketimini, karbondioksit emisyonlarını, yakıt hava oranı zamanlamasını, turbo desteğini ve diğer elektronikleri kontrol etmek için son birkaç yılda üretilen tüm yeni otomobillerde çipler kullanılmaktadır. Tabii ki, tüm bu çipler araca mümkün olan en iyi performansı vermek için kullanılmaz; araca yasaların sınırları içinde mümkün olan en iyi ve en güvenli performansı sağlamak için kullanılırlar.

chip-tuning-nedir-araclara-nasil-uygulanir-fayda-ve-zararlari-nelerdir.jpg

Chip tuning gerçekten etkili mi?

Chip tuning işlemini yapanlara ve bu işlemde kullanılan süper çipleri üretenlere göre, chip tuning işleminden sonra benzinli araçlar ek 35 beygir, dizel araçlar ise 50 beygir gücü kazanıyor. Başka bir deyişle, üreticinin güvenlik nedeniyle sınırladığı motor gücü tam olarak kullanılıyor.

Chip tuning zararlı olabilir mi?

Chip tuning veya çip değişimi yapıldıktan sonra aracınız alev almaz veya birkaç kilometre sonra teklemeye başlamaz, ancak ayarlar zaten uzmanlar ve aracın sistemini en iyi bilen kişiler tarafından yapıldığı için bu değişim sonucunda garip bir durum ortaya çıkabilir. Motorun gücü son damlasına kadar kullanıldığından, motorun kullanım ömrü kesinlikle kısalır. Ayrıca artan yakıt kullanımı, verimsiz yağ kullanımı, yetersiz soğutma sıvısı gibi garip senaryolarla da karşılaşabilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Chip tuning, aracınızın performansını artırır, ancak motor elektrik kesintilerine neden olabilir. Açıklanan süper çiplerin çoğu o kadar süper olmayacaktır. Yeni bir çip takarsanız aracınızın garantisi geçersiz olacaktır. Çok daha fazla yakıt tüketmeye başlarsınız. Yağ tüketimi verimsiz olma potansiyeline sahiptir. Otomobiliniz eskisi kadar güvenli olmayabilir. Ayrıca aracın eski haline dönmesi chip tuning işleminden daha maliyetli olacaktır.

chip-tuning-zararli-mi.jpg

Chip tuning yaptırmalı mıyım?

Dürüst olmak gerekirse, bugünün araba fiyatlarıyla böyle bir şeye girişmemek en iyisi. Fakat böyle şeyler hoşuma gidiyor ve sorun etmiyorum derseniz chip tuning ile aracınızın performansını iyileştirebilir ve elbette daha yüksek hızlara ulaşabilirsiniz.

Keşfet