Motorine Büyük Zam Geliyor!

Son haftaların gündem konusu haline gelen Akaryakıt fiyatları yerini indirime bırakmasının ardından bu geceden itibaren 1 Lira 96 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Motorine Büyük Zam Geliyor!

Bu Gece Yarısı Motorine Zam Yapılacak

Ukrayna topraklarında Rusya’nın başlattığı savaş sonrası 139 dolarlara kadar çıkan ham petrolün varil fiyatının 100 dolar altına inmesi sonrasında üç gün üst üste akaryakıt fiyatlarında indirimler yapılmıştı. Vatandaşların bu indirimin süreceği beklentisi bulunurken varil fiyatındaki artış ile 108 dolar seviyelerini görmesinin ardından motorin ve benzin fiyatlarının da güncellenmesi bekleniyor. Artan fiyatlar sonrası Türkiye’de de akaryakıta zam görünmüş oldu.

Akaryakıt fiyatları ile yeni rakamlar hakkında yapılan bilgilendirmelere göre bu gece yarısı motorine zam yapılmış olacak. Yeni yapılan güncel rakamlar ile motorinin litre fiyatı 1 lira 96 kuruş zamlanmış olarak tüketicilerin deposuna girecek. Bugünkü artıştan benzin fiyatları da etkilenmeyecek.

a2784.webp

Motorin’in Yeni Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Günlerce yapılan zamlar ile 23 lira seviyelerine çıkan motorinin Rus – Ukrayna savaşı ile taraflarından gelen ılıman haberler neticesinde aşağı seviyelere indi. Ham petrolün varil fiyatı artan fiyatlarda 139 doları gördükten sonra 100 dolar seviyesinin altına inmesi ile Türkiye’de de petrol fiyatları aşağı seviyelere çekildi. Sözcü Gazetesinin yaptığı habere göre bu gece yarısı motorinin litresine yapılan zam ile birlikte İstanbul’da 20,63 TL, Ankara ile İzmir’de ise 20,74 Liraya yükselmesi bekleniyor.

Benzin fiyatlarına güncel olarak bir zam söz konusu değil. Pompa fiyatlarına İstanbul’da 18,10 Lira, Ankara ile İzmir’de ise 18,20 Liraya olarak yansıyan benzinde ise önümüzdeki günlerde artış yaşanması söz konusu olabilir.

t25-motorin-ve-benzine-pes-pe-887.jpg​​​​​​​

Petrol Fiyatlarına Savaşın Etkisi Büyük

Yeni yıla girmemizin ardından ham petrol varil fiyatı 73 dolar seviyelerinde hareket ediyordu. Savaşın başlaması ile 139 dolar seviyesine kadar tırmandıktan sonra geçtiğimiz hafta müzakerelerin başlaması ve gelen haberler ile 100 dolar altına gerilemişti. Savaşın taraflarından gelen haberler ile tekrar 110 dolar seviyesine çıkan petrol fiyatları doğrudan pompa fiyatlarına da yansıyacak.

Öte taraftan savaş ile ABD başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden Rusya’ya yapılan yaptırımlarda enerji fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Dünya’nın en büyük petrol üreticisi konumunda olan Rusya’da oluşan arz ve talepler ile satış sorunları nedeniyle akaryakıt fiyatları da artmış oluyor.

Keşfet