Mutfakların Vazgeçilmezi Olan Şeker Fiyatlarıyla İlgili Şaşırtıcı Açıklamalar Gündemi Sarstı!

Türkiye'de gıdadan teknolojiye, mobilyadan sağlık hizmetlerine bütün alanlarda oluşan fiyat artışları vatandaşın cebini yakıyor. Geçimin her geçen gün zorlaştığı dönemlerde gözler, mutfakların demirbaşı şekere çevrildi. Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Mutfakların Vazgeçilmezi Olan Şeker Fiyatlarıyla İlgili Şaşırtıcı Açıklamalar Gündemi Sarstı!

Şeker fiyatlarındaki artış gözler önüne serildi

Türkiye'de ürün fiyatlarının düşünülenden daha hızlı bir şekilde giderek pahalılaşması durumunda vatandaş için geçinmek de zor bir hal alıyor. Gıda fiyatlarına gelen zamlar doğal olarak vatandaşların sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmasını engelliyor. Sağlık açısından yararı ve zararı fazlasıyla tartışma konusu olsa da sofraların ve mutfakların vazgeçilmezi olan şeker, fiyatları ile hem toptancıyı hem de halkı oldukça şaşırtıyor.

toz-seker-2-5kg-2265-jpg.jpg

Piyasada şeker bulunamıyor

Şeker fiyatlarının artması hem halk hem de siyasetçiler tarafından ilginç açıklamalara sebep oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, yaptığı açıklamalarla kendinden söz ettirdi. Şeker fiyatlarındaki artışın esnafın üretim maliyetini artırdığına dikkat çeken Karaca, toz şekerin fabrika çıkış fiyatı ile toptancı fiyatı arasındaki uçuruma dikkat çekti. “Şeker fabrikalarında 50 kilo toz şeker çuvallarının resmi fiyatı 270 lira olmasına rağmen toptancılar 650-700 liradan satıyor. Dükkanlar bu fiyattan 50 kiloluk torba toz şeker almak istemesine rağmen bulunmadığı iddia ediliyor ve toz şeker bulmakta fazlasıyla zorlanıyorlar.” dedi.

toz-seker-urunu-toz-seker-194-11-b.jpg

Ham maddeye erişim sağlanamıyor

Fiyatların pahalılığı ve ham maddeye ulaşım anlamında ciddi sorunlar yaşayan esnaf çözüm arıyor. Yapılan açıklamalar kimsenin içini rahatlatamasa da çözüm arayışları sürüyor. Fabrikayla toptancı arasındaki uçurum konusunda yapılan açıklamalar dikkatleri fazlasıyla çekti. Yapılan açıklamada “Perakendeciler, ürünlerini imalat etmek için ihtiyaç duydukları toz şekere ulaşamazlarsa ne yapmalıdır? İşi mi kapatsın istiyorsunuz? Pasta şefleri, dondurma üreticileri, tatlıcı sahipleri ve şekerlemeciler zor durumda. Ne yazık ki, hem fiyatlandırma hem de hammaddelere erişim oldukça zor. Daha da şaşırtıcı olanı ise, yetkililere ulaştıklarında aldıkları yanıt. Resmi kurumun yetkilisi elimizde var ama piyasaya sürmek işlemi daha da zorlaştıracak. Bu yüzden daha fazla satmıyoruz diyor. Böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

Keşfet