NASA, Jüpiter'in Buzlu Okyanus Ayını Araştırmak İçin Europa Clipper'ı İnşa Etmeye Başladı

NASA, 2030'dan itibaren Jüpiter'in uydusu Europa'nın buzlu, yaralı yüzeyini araştıracak Europa Clipper uzay aracının montajına başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
NASA, Jüpiter'in Buzlu Okyanus Ayını Araştırmak İçin Europa Clipper'ı İnşa Etmeye Başladı

NASA Perşembe günü yaptığı açıklamada, ajans 2016'dan bu yana 4,5 milyar dolarlık görev için 10 araç tasarlıyor ve inşa ediyor ve teknisyenler NASA'nın Kaliforniya merkezli Jet Propulsion Laboratuvarı'ndaki parçaları birleştiriyor.

NASA, 2024'te Florida'dan Europa Clipper'ı bugünün en güçlü operasyonel roketi olan Falcon Heavy'de fırlatması için SpaceX'e başvurdu.

NASA'nın Europa Clipper Proje Bilimcisi Robert Pappalardo, UPI'ye bir e-posta röportajında, Clipper'ın çoğu gezegenlerarası görevden daha fazla enstrüman taşıdığını söyledi.

Nihayetinde bilim adamları, Jüpiter'in dördüncü en büyük ayının derin okyanuslarında yaşamı destekleyecek koşullara sahip olup olmadığını araştırmak istediklerini söyledi.

Pappalardo, "Avrupa'nın potansiyel yaşanabilirliğini anlama genel amacı ile 10 yüksek yetenekli enstrümandan oluşan bir tamamlayıcıya sahip." Dedi. "Europa Clipper, dış güneş sistemine giden herhangi bir görevin en fazla sayıda aracına ve koordineli soruşturmasına sahip."

Hubble Uzay Teleskobu'ndan alınan görüntüler, Europa'nın yüzeyinden patlayan buzlu tüyleri gösterdi ve buzun altındaki suyun Jüpiter'in aşırı yerçekimi tarafından ısıtılabileceğini gösteriyor.

Ancak Jüpiter'in hiçbir görevi, sıvı su kanıtı için Europa'nın yüzeyinin altına bakma yeteneğine sahip olmadığını söyledi.

Pappalardo, "Europe Clipper'ın sofistike alet takımı, sulu içini araştırmak, kompozisyonunu değerlendirmek ve jeolojisi ve mevcut aktivite seviyesi hakkında bilgi sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır." Dedi.

Başarılı olursa, sonda buzu delebilecek veya yüzeyden daha derinden araştırabilecek gelecekteki bir görev için bir iniş alanı belirleyebileceğini söyledi.

Pappalardo, "Yüzeye yakın su, yakın tarihli sıcaklık veya bulutların kanıtı ve belki de organik materyaller ile özellikle ilginç bir yer bulacak olsaydık, o zaman bu, hedeflemek isteyeceğimiz türden bir vaha olurdu." Dedi. .

Uzay aracı, neredeyse bir basketbol sahası uzunluğundaki güneş panellerine sahip bir SUV boyutunda olacak.

Europa Clipper proje müdür yardımcısı Jordan Evans bir e-postada, COVID-19 salgını başladığından bu yana yüksek teknoloji endüstrilerini rahatsız eden tedarik zinciri sorunlarının hala zor olabileceğini, ancak NASA'nın programa bağlı kalabileceğine inandığını söyledi.

Evans, "Ekip pandemi boyunca alt sistemleri ve araçları inşa ediyor ve bugüne kadar tedarik zinciri sorunlarını başarıyla yönetti." Dedi. "Bu esneklik ve elimizdeki ekiple, 2024 lansman tarihimizi karşılamak için genel programa büyük güvenimiz var."

Keşfet