NASA’nın James Webb Teleskobu uzayda altın cam açıyor

Uzayda saniyede çeyrek mil hızla hareket etmek James Web Alanı Teleskop, fırlatılmasından bu yana dağıtımının son aşamalarında altın kanatlarını Cumartesi günü aldı.

Şimdiye kadar yapılmış en güçlü teleskop Fransız Guyanası’ndan fırlatıldı Noel sabahı, Ancak Ariane 5’in rokete sığması için devasa saatin ölmüş olması gerekirdi.

Webb’in 21 fit genişliğindeki ana camı, insan kafasının iki yanında iki kulak gibi iki yerde katlanmıştı. Üç adet altıgen aynaya sahip olan kulaklardan biri Cuma günü açıldı ve son etabı Cumartesi sabahı ekiplerin son üç aynayı Sancak tarafına yerleştirmesiyle gerçekleşti. Şimdi teleskop geriye bakmak için son formunda Evrenin içinde.

Misyon ve fırlatmadan sorumlu uluslararası ekibin ve konuşlandırmanın her adımında önemli bir kilometre taşıydı. Web, NASA, Kanada Uzay Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı arasında küresel bir girişimdir.

NASA’nın Baş Bilim İnsanı Dr. Thomas Surbuchen, Cumartesi günü NASA’nın canlı yayınına sakallı bir şekilde çıktı. Normalde traş olan Surbuchen, internetin tanıtımının ardından karısına “İnternet tamamen bitene kadar tıraş olmayacağım” dediğini söyledi.

Fırlatıldığından beri, teleskop kendini yavaş yavaş uzaya doğru genişletti. Bu hafta başında Webb beş katmanlı güneşliği açtığında büyük bir adım atıldı. Her katman bir sonrakinden önce gerilmelidir.

NASA Görev Gücü, son birincil cam bölümü 8 Ocak 2022’de James Web Uzay Teleskobu’nda kilitlendikten sonra heyecanlı.
Getty Images aracılığıyla NASA / AFP

Ardından, üç uzun kolla tutturulan ikincil cam uzay aracının önüne getirildi. NASA’nın Goddard Uzay Merkezi’ndeki Webb’in Optik Teleskopu’nun bileşen yöneticisi Lee Feinberg, onu “dünyanın en sofistike tripodu” olarak nitelendirdi.

Cumartesi günü birincil camın yerleştirilmesi, uzayda şimdiye kadarki en büyük aynanın iki kanadının da açık olacağı ve teleskopun onu füzesinden açmak için her önemli adımı tamamladığı anlamına geliyor. yüz yetmiş sekiz Yayın talimatları Tam olarak dağıtmak için Webb bağlantısı kesilmelidir. Cumartesi günü, son mandallar serbest bırakıldı.

READ  Savcılar Avustralya yasağıyla mücadele ederken Djokovic, gözaltındaki sığınmacılar için otele girdi

Baltimore’daki bir kontrol merkezi olan Uzay Teleskobu Bilim Merkezi’ndeki yerleştirme ekibi, son aynalar açılmadan önce tüm adımları kontrol etti ve 1970’lerin tıkanıklığını dinledi. Bir noktada, Anita Ward’ın “Ring My Bell” şarkısını bir NASA canlı akışı aracılığıyla duyabildim.

SpaceX Center'daki sivil uydu misyonları direktörü Julianne Scheemann, Falcon 9 roketi ve DART uzay aracının hazırlandığı hangar, sol ve diğer NASA'ya bakarken, Bilim Misyonu Müdürlüğü müdürü NASA Yardımcı Yöneticisi Thomas Surbuchen'e soruyor. liderlik.  Kaliforniya'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nde fırlatıldı.
NASA Baş Bilim İnsanı Dr. Thomas Surbussen (solda), James Web Uzay Teleskobu fırlatıldığından beri tıraş olmadığını itiraf ediyor.
Shutterstock

Uzay aracından alınan telemetri, kanatların tıpkı uzayda olduğu gibi yerlerine yerleştiğini gösteren animasyona çevrildi.

Son üç ayna, büyük altın teleskopla birleştirildiğinde, kontrol merkezinden bir ses, “Yerleştirmenin sonuna geldik.” Kontrol merkezindeki herkes alkışladı ve tezahürat yaptı.

Web, İkinci Kilit Menzil Noktası veya L2 olarak bilinen Dünya’dan 1 milyon mil uzaklıktaki son yörüngesine ulaşmak için önümüzdeki iki hafta boyunca uzayda seyahat etmeye devam edecek. Uzay aracının yolculuğunda daha kat etmesi gereken yaklaşık 230.000 mil var. Ocak ayının sonunda gelmesi bekleniyor.

James Web Uzay Teleskobu, Ariane Space'in Ariane 5 roketi ile Fransız Guyanası'nın Kahire kentindeki Guyana Uzay Merkezi'nde 25 Aralık 2021'de fırlatıldı.
James Web Uzay Teleskobu, Ariane Space’in Ariane 5 roketi ile Fransız Guyanası’nın Kahire kentindeki Guyana Uzay Merkezi’nde 25 Aralık 2021’de fırlatıldı.
Bill Ingalls / UPI / Shutterstock

Önümüzdeki beş ay harcanacak Teleskopu soğutmak, Birincil camı oluşturan 18 ayrı camın hizalanması ve bilimsel aletlerin ölçülmesi.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Webb’in ilerlemesini izleyen bir web sitesine sahiptir. Mesafe, hız ve sıcaklık güncellemeleri sunar.

Tasarım gereği, JWST’nin bir “soğuk tarafı” ve bir de “sıcak tarafı” vardır. Sıcak taraf, uzay aracının ısı alıcılarını güneşe bakmaktan ve daha düşük sıcaklıklarda çalışmasını engelleyen tenis kortu büyüklüğündeki güneş kalkanının tabanıdır.

Soğuk taraf, ısıtıcının dev altıgen camını kaplar ve bazen 467 Fahrenheit kadar düşük olabilir. Bu, ısı üreten gruplar için bir mühendislik zorluğu oluşturdu, çünkü teleskop uzayda donma sıcaklığının altında çalışmak zorundaydı, ancak Dünya’da oda sıcaklığında inşa edildi. Uzayda her şeyin çalıştığından emin olmak için mühendisler, tüm aynaları ve aletleri NASA’nın Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezinde bir kriyo-vakum testinden geçirdiler.

10 milyar dolarlık JWST, Hubble Uzay Teleskobu’nun etkileyici mirasını yaratacak ama çok güçlü. Web, kızılötesi ışıkta ilk galaksilere bakıyor, yeni dünyalar keşfediyor ve buraya nasıl geldiğimizle ilgili cevaplanmamış soruları çözüyor.

“Bundan beş yıl sonra bile, dünya çapındaki sınıfların şimdi kurulmakta olan teleskoptan nasıl etkileneceğini hayal edebiliyor musunuz?” dedi Zurbuchen.

JWST, tahmini 10 yıllık ömründen daha uzun süre çalışabilir ve evren hakkında bildiklerimizi değiştirebilir. Gelecek nesil bilim adamları bu çalışmadan faydalanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir