Nebati'yi kızdıran olay: Bu adamı derhal görevden alın!

Ekonomi kulisleri, Bakan Nureddin Nebati'yi öfkelendiren olayı konuşuyor. İddialara göre bir banka müdürü Bakan Nebati'yi çok öfkelendirdi. Nebati, "Bu herifi görevden alın" diyerek emir verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Nebati'yi kızdıran olay: Bu adamı derhal görevden alın!

Ekonomi kulisleri Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz'ün sessiz sedasız istifa kararıyla çalkalanıyor. Şubat ayında görevi bırakan ve herhangi bir açıklama yapmayan Osman Akyüz'ün istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin olduğu ortaya çıktı.

BAKAN NEBATİ GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMADI

Sektör kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, ilginç olaylar zinciri 18 Aralık 2021 tarihinde Nureddin Nebati’nin banka yöneticilerini dinlemek için yaptığı toplantıyla başladı. Toplantıda banka ve katılım bankası yöneticileri hükümetin izlediği ekonomi politikalarının sektör üzerinde oluşturduğu baskıya dikkat çekti. Bu durumdan duyulan rahatsızlık dile getirildi.

psmmag.com'da yayınlanan habere göre, Toplantıda söz alan dönemin Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, hükümetin izlediği düşük faiz politikasının gerçekçi ve sürdürebilir olmadığını belirterek, bunun kısa vadede büyük sorunlar yaratabileceği uyarısında bulundu. Merkez Bankası’nın en azından enflasyon oranında faiz artışına gitmesi gerektiğini söyledi.

NEBATİ'NİN ÖFKESİ GEÇMEDİ: "BU HERİFİ GÖREVDEN ALIN"

Katılım bankaları cephesinden böyle bir çıkış beklemeyen Nebati, toplantı biter bitmez Osman Akyüz’e çıkıştı ve “Bunu sizden hiç beklemezdim” diyerek tepkisini dile getirdi. Öfkesi geçmeyen Nebati, Ziraat, Vakıf ve Emlak Katılım Bankası’nın genel müdürlerini yanına çağırdı ve “Bu herifi hemen genel sekreterlik görevinden alın, kendisini bir daha görmek istemiyorum. Diğer katılım bankalarının genel müdürlerini de ikna edin. Onları da üzmek istemem” dedi.

Bunun üzerine Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, Vakıf Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ve Emlak Katılım Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, Kuveyt Türk, Al Baraka Türk ve Türkiye Finans'ın genel müdürleriyle bir görüşme yaptı. Bakanın mesajını kendilerine iletti. Baskılar üzerine Osman Akyüz görevinden istifa ederken yerine İsmail Vural getirildi.

Keşfet