Nebraska orman yangınları 1 ölü ve 3 itfaiyeci yaralandı

Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 22 Nisan Cuma günü şiddetli rüzgarlar ve kuru otların körüklediği, batı ve orta Nebraska'da yanan orman yangınlarında bir kişinin öldüğünü ve üç itfaiyecinin yaralandığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Nebraska orman yangınları 1 ölü ve 3 itfaiyeci yaralandı

Cuma gününden bu yana eyaletin en az 12 ilçesinde orman yangınları bildirildi.

Nebraska Acil Durum Yönetim Ajansı'na göre Cumartesi günü, itfaiyeciler Perkins, Hayes, Furnas, Red Willow ve Frontier ilçelerinde onlarla savaşıyordu.

Ajans, ölen kişiyle ilgili ayrıntıları hemen açıklamadı. Bir sözcü, itfaiyecilerin yaralarının hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

Dakotalar üzerinde Cuma gününden beri gelişen güçlü bir fırtına sistemi Nebraska'ya "çok kuvvetli rüzgarlar" getirdi ve aynı sistem Colorado ve New Mexico'nun yüksek ovalarından kuru hava çekti, Ulusal Hava Servisi'nden bir tahminci olan Bay Corey Mead , Cumartesi geç saatlerde söyledi.

Bir röportajda "Çimler daha yeni yeşile dönmeye başlıyor" dedi. "Ancak, kışın hala uykuda olan çok sayıda uzun ot var, bu nedenle uzun otlar çok kuru ve yangının ateşlenmesi için yakıt görevi görüyor, ister güçlü rüzgarlar nedeniyle elektrik hatlarının düşmesi, ister fırtınalarla ilişkili şimşekler olsun."

Bay Mead, Nebraska'nın mevcut yangın mevsiminde "normalin üzerinde" bir faaliyet gördüğünü söyledi.

Acil durum yönetim ajansı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, eyaletin ulusal muhafızlarının yangınları söndürmeye yardımcı olmak için en az üç helikopter ve birkaç kamyon yerleştirdiğini ve Wildland Olay Müdahale Ekibinin bunlardan birkaçına uzman gönderdiğini söyledi.

Yetkililer eyalet çapında bir müdahaleyi koordine ediyor, ancak ajansın sözcüsü Bayan Alyssa Sanders Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, bu sezonki sürekli bir zorluk Nebraska'nın gönüllü itfaiyecilere aşırı güvenmesi olduğunu söyledi.

Bayan Sanders, "Son birkaç aydır burada oldukça tutarlı bir şekilde yangınlarla mücadele ediyoruz" dedi. "Kaynaklar kıt."

ABD Orman Servisi'ne göre, daha güneybatıda, Flagstaff, Arizona yakınlarındaki 21.000 dönümlük Tünel Yangını, Cumartesi sabahı itibarıyla yüzde 3 oranında kontrol altına alındı.

17 Nisan'da çıkan yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Tünel yangını, son haftalarda Batı'da patlak veren, kaotik rüzgarlar, derinleşen, yıllarca süren kuraklık ve bahar yağmuru veya kar kıtlığı nedeniyle patlak veren birkaç yangından biri.

Keşfet