New York eyaletinde iki yeni Omicron alt türü hızla yayılıyor

Son birkaç ayda dünyayı kasıp kavuran koronavirüs çeşidi Omicron'un iki yeni versiyonu New York eyaletinde dolaşıyor ve son birkaç hafta içinde bölgede artan enfeksiyonlardan sorumlu olabilir. sağlık yetkilileri 13 Nisan Çarşamba günü söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
New York eyaletinde iki yeni Omicron alt türü hızla yayılıyor

Yetkililer, her ikisi de BA.2 alt varyantından evrimleşen bu varyantların görünümünün, New York'un son birkaç haftadır ulusal sıcak nokta olmasının nedenini açıklayabileceğini söyledi. Yetkililer, şu ana kadar yeni versiyonların önceki versiyonlardan daha şiddetli hastalığa neden olmadığı görülüyor.

İki yeni versiyon, şimdiye kadar koronavirüsün en bulaşıcı versiyonu olan BA.2'ye göre yaklaşık yüzde 25'lik bir büyüme avantajına sahip. Ancak, daha fazla bulaşıcılık nedeniyle mi yoksa vücudun bağışıklık savunmasını atlatmak için geliştirilmiş bir yetenek nedeniyle mi daha hızlı yayıldıkları belirsizdir.

Yeni alt varyantlardan biri, bağışıklığı atlatmaya yardımcı olduğu gösterilen bir mutasyona sahiptir.

Bir virüs olan Dr Kirsten St George, "Bu sadece bu virüsle ilgili ormandan çıkmadığımızı ve insanların önlem almaya ve kurslarını tamamlamamışlarsa tam aşı olmaya devam etmeleri gerektiğini hatırlatıyor" dedi. işi yöneten devlet için uzman.

Mart ayında, BA.2.12 ve BA.2.12.1 olarak adlandırılan alt değişkenler, New York'un merkezindeki yeni vakaların yüzde 70'inden fazlasını oluşturdu ve bu rakam yüzde 90'ın üzerine çıktı. Alt değişkenler, Finger Lakes bölgesindeki her beş vakadan birini oluşturur.

Dr St George, alt varyantların 40'tan fazla ülkede ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 30'dan fazla eyalette tespit edildiğini söyledi.

Virüsün her iki yeni formu da New York'taki koronavirüs enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 81'ini oluşturan BA.2'den evrimleşmiştir. Omicron'un önceki bir sürümü olan BA.1, kış boyunca yükselen enfeksiyonları benzeri görülmemiş yüksekliklere gönderdi.

New York Eyaleti Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 2020'nin sonlarından bu yana varyantların yayılmasını izliyor ve geçen yıl bu çabaları önemli ölçüde hızlandırdı. Ancak Dr St George, evde hızlı testlerin artmasıyla birlikte, devletin yeni enfeksiyonların yüzde 5'inden daha azını sıralıyor olabileceğini söyledi.

Bilimden sorumlu müdür yardımcısı Dr Eli Rosenberg, şimdiye kadarki vaka sayısı, kışın dik Omicron zirvesiyle karşılaştırıldığında önemsiz görünebilir, ancak "esas olarak Delta dalgasına geri dönen vaka oranları seviyelerine geri döndük" dedi. New York Eyaleti Sağlık Bakanlığı.

"Bu, geçen yılın standartlarına göre zaten çok önemli bir dalga olurdu" dedi.

Keşfet