Ngāti Toa, Görev Karşıtı Protestolarda Tehdit Edici Davranışlara Son Vermek İstiyor

Bir Wellington iwi'si, Parlamento'daki protestodaki taciz ve tehditlerin durdurulması gerektiğini söylüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ngāti Toa, Görev Karşıtı Protestolarda Tehdit Edici Davranışlara Son Vermek İstiyor

Te Runanga o Ngāti Toa rangatira Helmut Modlik, açıkça önemli bir duygu derinliği olduğunu, ancak protestonun şimdi 11. gününde olduğunu ve sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Midday Report'a verdiği demeçte, insanlar acı hissettiklerinde görüşlerini görmezden gelmenin akıllıca olmadığını söyledi.

iwi, bazılarının pandemi sırasında diğerlerinden çok daha fazla yük taşıdığını ve öfkelerini ifade etme hakları olduğunu kabul etti.

"Canları yansalar, öfkelenseler ve bir şeyler yüzünden hayal kırıklığına uğrasalar da, insanları tehdit etmek, insanları suistimal etmek, insanları incitmek doğru değil - bu doğru değil ve Ngāti Toa bunun sona erdiğini görmek istiyor.

"Bir sivil toplumda böyle olmamalı. Suistimal, tehdit ve zarar, durmalı, hayırlar, amalar ya da belkiler yok."

Protesto sırasında son birkaç gün içinde, insanları gelip runanga üyelerini işlerini yaparken kötüye kullanmaya teşvik eden sosyal medya içeriği olduğunu söyledi.

"İnsanları bu tür düzensiz davranışlara teşvik etmek - bu kabul edilemez."

Modlik, mevcut çıkmazı kırmak için iki şeyin olması gerektiğini söyledi.

Hükümetin, pandemi başladığından bu yana toplumun bazı kesimlerine ne ölçüde daha fazla yük bindirildiğini gözden geçirmesi ve bunu hafifletmek için bazı seçenekler bulması gerekiyordu.

Bu sabah yayınlanan bir anketin sonuçlarına dolaylı olarak atıfta bulunarak, Yeni Zelandalıların yüzde 30'unun bu şekilde hissedebileceğini söyledi.

"Bence bunu görmezden gelmeye devam etme girişimi çok akıllıca değil."

Aynı zamanda, sivil kargaşaya, tacize, tehditlere ve diğer istenmeyen davranışlara başvuran protestoculara karşı hiçbir sabır gösterilmemesi gerekiyordu.

Parlamento yakınlarındaki sokakları kapatan 400 araç söz konusu olduğunda, çözülmesi "polisin pratik bir karar verme meselesiydi".

Ngāti Toa ayrıca haka Ka Mate'nin protestocular tarafından kullanılmasını kınadı.

Tupunaları Te Rauparaha tarafından bestelendi ve iwi'nin fikri hakları var.

Dün, parlamentonun ne zaman oturduğu Te Ātiawa da protestoya bir karar verilmesi çağrısında bulundu.

Protestocular tarafından Parihaka ile yapılan karşılaştırmaları yanlış olarak kınadı.

Te Ātiawa lideri ve Te Raukura Wharewaka o Pōneke'nin başkanı Liz Mellish, Morning Report'a toplu sorumluluklarının Wellington halkına bakmak, aşıları desteklemek ve gıda paketleri teslim etmek olduğunu söyledi.

Kendisinin de bir aktivist olduğunu söyledi - ancak grupların, tehditlerin ve tacizlerin sayısı bu protestoyu farklı kılıyor.

Keşfet