O Kategoride Bulunan Hastalar, 1 Gün Dahi Çalışmadan Emekli Olabiliyor!

Sağlık problemi yaşayan yurttaşların durumları gittikçe ağırlaşır ve iş gücü kaybı meydana gelirse o halde Sosyal Güvenlik Kurumu, 1800 gün prim ödemesi ile 10 sene sigortalılık süresi koşulu ile malulen emeklilik avantajı sağlıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
O Kategoride Bulunan Hastalar, 1 Gün Dahi Çalışmadan Emekli Olabiliyor!

O Kategoride Bulunan Hastalar, 1 Gün Dahi Çalışmadan Emekli Olabiliyor! Sağlık problemi yaşayan yurttaşların durumları gittikçe ağırlaşır ve iş gücü kaybı meydana gelirse o halde Sosyal Güvenlik Kurumu, 1800 gün prim ödemesi ile 10 sene sigortalılık süresi koşulu ile malulen emeklilik avantajı sağlıyor.

Malulen emeklilik nedir? Yaşa takılmadan emekli maaşı hakkı elde edilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), resmi internet sayfası ve sosyal medya hesapları üzerine yapmış olduğu son dakika açıklamasında malulen emeklilik hakkına yönelik çeşitli açıklamalarda bulundu. Buna göre 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa göre; hizmet akdine tabi çalışan sigortalı vatandaşların çalışma gücünün ya da iş kazası ile meslek hastalığı gibi sebepler sonrasında meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını vazifelerini yerine getiremeyecek biçimde meslekte kazanma gücünü, kaybettiği kurum sağlık kurulu tarafından tespit edilen sigortalar malulü sayılmaktadır tanımını yaptı.

sgk-destek.jpg

Bu koşullara uygun olanlar ne yapmalı?

Malulen emeklilik işlemleri açısından Sosyal Güvenlik Kurumu İl müdürlükleri ile bizzat gerçekleştirilen müracaat işlemleri ile başlar. Vatandaşlar, öncelikli olarak bulundukları İl Sağlık müdürlüklerine giderek dilekçe verir. Dilekçe sonrasında ise kurum talebi inceleyecek ve böylece sağlık araştırması süreci an itibariyle başlayacaktır. Bu aşamada ise kişinin sağlık problemleri tespit edilir, sağlık sorunlarının iş gücü kayıp oranı açıklanır ve sağlık raporu böylece oluşturulur. Sağlık raporunun tamamlanması sonrasında ise kişinin emeklilik işlemleri an itibariyle başlayacak

Tansiyon, kalp ve şeker hastaları için malullük durumu nedir?

Malulen emeklilik sisteminde öncü kriter genelde çalışma gücünün kaybolmasıdır. Böyle bir durumda sağlık problemlerinin çözümü bağlılık kapsamında değerlendirilir ve böylece rapora işlenir. Tansiyon problemi yaşayanlar başta olmak üzere şeker hastası ile kalp hastası olan vatandaşların sağlık problemleri yüzde 60 iş gücü kaybına sebep oluyorsa o halde emeklilik hakkı verilir.

Keşfet