Orangutanların Geleceğine İlişkin Korkular, Endonezya'nın Başkentindeki Değişimin Ortasında Artıyor

Endonezya hükümetinin ülkenin başkentini Doğu Kalimantan eyaletinin yoğun ama azalan ormanlarına taşıma hamlesi, orangutanların geleceğine dair korkuları artırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Orangutanların Geleceğine İlişkin Korkular, Endonezya'nın Başkentindeki Değişimin Ortasında Artıyor

Sumatra orangutanlarının yaşam alanları, son birkaç on yılda ağaç kesimi, palmiye yağı tarlaları ve madencilik nedeniyle büyük ölçüde küçüldü.

Endonezya, Kalimantan'daki birkaç bölgeyi, Dünya Yaban Hayatı Fonu'nun nesli tükenmekte olan listesinde bulunan Borneo orangutanları için güvenli sığınaklar olarak belirledi.

Endonezya'daki kar amacı gütmeyen Borneo Orangutan Hayatta Kalma Vakfı'nın (BOS) CEO'su Anton Nurcahyo, "Hareket büyük bir nüfusu beraberinde getirecek, aynı zamanda yeni konut ve ofis komplekslerini, hatta gıda üretim merkezlerini barındırmak için arazi kullanımında büyük talepler getirecek" diyor.

"Bu kaçınılmaz olarak çevredeki habitatlarda büyük değişiklikler yaratacaktır."

Ancak Doğu Kalimantan Valisi Isran Noor, "Tabii ki birkaç fedakarlık olacak, ancak nihayetinde ormanları canlandırmayı hedefliyoruz. Bittiğinde en az yüzde 70 açık yeşil alana sahip olacak."

Anket sonuçları ve habitat fizibilite çalışmaları, Tanagupa ormanını, insan yerleşimlerinden uzak olması, yiyecek arama bitkilerinin bolluğu ve yerleşik orangutan yoğunluğunun düşük olması nedeniyle orangutanları yeniden yerleştirmek için uygun bir alan olarak kabul etmiştir.

Nurcahyo, "Komşu Sepaku ve Samboja bölgeleri (Nusantara için ayrılmış) vahşi orangutan popülasyonlarına sahip değil" diyor.

Ancak orangutan rehabilitasyon merkezi burada, mevcut haliyle korunması gereken 1850 hektarlık bir ormanın üzerinde bulunuyor” dedi.

Korumacılar, özel yaşam alanlarının Endonezya'nın orangutanlarını sürdürmesine yardımcı olacağını umuyor. Dünya Yaban Hayatı Fonu'na göre, bir asır önce 230.000'in yarısından daha az olan tahmini 104.700 Borneo orangutan var.

Nurcahyo, "Doğu Kalimantan'daki benzersiz ekosistemlerle, bu belirli çevresel ihtiyaçlara göre hazırlanmış bir azaltma planına sahip olmak hayati önem taşıyor" diye ısrar ediyor.

"Bu plan hala geliştiriliyor. İlk adım, hareketin etkisini değerlendirmek ve haritalamak olacak."

Keşfet