Pasifika, Mevcut Omicron Varyantı Salgınındaki Vakaların Yarısını Oluşturuyor

Omicron varyantının Yeni Zelanda'daki mevcut salgınındaki vakaların yaklaşık yarısını Pasifika halkı oluşturuyor. Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı, Yeni Zelanda'daki Pasifik topluluklarını kendilerini Omicron varyantına karşı korumak için güçlendirici aşılarını almaya çağırıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Pasifika, Mevcut Omicron Varyantı Salgınındaki Vakaların Yarısını Oluşturuyor

Sağlık Bakanlığı Pasifik sağlık direktörü Gerardine Clifford-Lidstone, son birkaç gün içinde Pasifik topluluklarında pozitif Kovid-19 vakalarında büyük bir artış olduğunu söyledi.

"Son birkaç gün içinde gördüğümüz şey, Pasifik'teki vakalarda oldukça büyük bir artış ve öngördük, uluslararası olarak gördüğümüz şey bu. Şu anda, vakaların yaklaşık yüzde 50'si Pasifik halkı ve esas olarak ABD'de. Auckland bölgesi."

Ülke, Omicron müdahalesinin ikinci aşamasına başlarken, Clifford-Lidstone, Omicron'un toplum üzerinde yaratacağı etkilerin beklendiğini söyledi.

Clifford-Lidstone, "Omicron ve Pasifik topluluğu üzerindeki etkisine Ocak ayının başlarından bu yana, bunun önemli bir etkisi olacağını anladığımızdan beri hazırlanıyoruz," dedi.

"Pasifik için riskler her zaman çok yüksek olacak ve bunun başlıca nedeni, daha yüksek komorbidite oranlarına, dolayısıyla uzun vadeli koşullara sahip olmamız. Çok kuşaklı ve çok aileli hanelere sahip olma eğilimindeyiz ve temel işçi rollerinin olduğu ve sağlık hizmetlerine erişimde engellerle karşılaşan işlerde çalışıyor olmaları muhtemeldir.

"İster Delta ister Omicron olsun, bunlar Covid ve Pasifik üzerindeki etki hakkında konuştuğumuzda tutarlıdır."

Clifford-Lidstone, güçlendirici atışın kapsama alanını ve varyanta karşı korumayı uzatacağını söyledi.

"İlk doz için yüzde 97'deyiz ve ikinci doz için yüzde 95'teyiz. Ancak bu insanların çoğu artık takviye aşısı için uygun olacak ve ne yazık ki, sadece yüzde 48'e düştük. ülke."

Clifford-Lidstone, Yeni Zelanda'yı ikinci aşamaya taşıma kararının "eğriyi düzleştirmek" ile ilgili olduğunu söyledi.

"Şu anda gördüğümüz şey, çok daha yaygın bir topluluk iletimi, bu nedenle toplantıların boyutlarını azaltmak, mağazalarda maske kullanmak ve işleri yönetmek için genel olarak farklı bir yaklaşım."

Geçen yılki kilitlenmenin etkileri, özellikle Auckland'da daha az Pasifik halkının test edildiği anlamına geliyordu.

Clifford-Lidstone, neredeyse dört ayı karantinada geçiren topluluk arasında artan bir "yorgunluk" hissi olduğunu söyledi.

“Anladığım kadarıyla, insanların kendilerini izole etmek istemedikleri için test edilmek istemediğine dair artan bir his var” dedi.

"Ama mesele şu ki, bunun ne kadar yaygın olduğunu anlamamızın tek yolu bu ve bu yüzden insanları test yaptırmaya teşvik etmek çok önemli."

Keşfet