Pekin, Covid-19 yayılırken metro istasyonlarını ve otobüs güzergahlarını kapattı

Çin'in başkenti Pekin, Covid-19'un yayılmasını durdurmak ve milyonlarca sakinin sıkı denetim altında tutulduğu Şanghay'ın kaderinden kaçınmak için düzenlediği kampanyada 4 Mayıs Çarşamba günü düzinelerce metro istasyonunu ve otobüs güzergahını kapattı. bir aydan fazla bir süredir kilitlenme.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Pekin, Covid-19 yayılırken metro istasyonlarını ve otobüs güzergahlarını kapattı

Devlet televizyonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, başkent, eğlence mekanlarının ve spor salonlarının kapatılması da dahil olmak üzere diğer Covid-19 kaldırımlarını 1 Mayıs tatilinin ötesine taşıyacak.

Raporda, yetkililerin halka açık mekanlarda insan akışını yüzde 50 oranında sınırlamaya devam edeceği ve restoranların yemek yemeyi askıya almaya devam edeceği belirtildi.

Ancak bir şehir yetkilisi, devlet yayıncısı CCTV'ye göre, Pekin'in denizaşırı ülkelerden şehre geldiklerinde karantina tesislerinde kalmaları gereken süreyi 10 güne indireceğini söyledi.

Bu tür insanlar şu anda başkentteki bir karantina tesisinde en az 14 gün kalmak zorunda. Yetkili, karantinadan sonra yedi gün boyunca evde tecrit etmeleri gerekeceğini söyledi.

Yetkili, düzenlediği basın toplantısında, pozitif vakaların yakın temasları için karantina sürelerinin de azaltılacağını söyledi.

Çin'in ilk olarak 2019'un sonlarında Wuhan şehrinde bir pazarda bildirilen koronavirüse karşı tavizsiz savaşının, büyümesini baltaladığına ve oraya yatırım yapan uluslararası şirketlere zarar verdiğine dair yeni kanıtlar ortaya çıktı.

12.6 milyon kişiye ev sahipliği yapan ve Apple'ın iPhone üreticisi Foxconn'un bir fabrikasına ev sahipliği yapan merkezi Zhengzhou şehri, Salı günü geç saatlerde evden çalışma ve diğer Covid-19 kısıtlamalarını açıkladı ve bir tür kilitlenme altında düzinelerce büyük şehre katıldı. .

Servis sağlayıcılar, başkentin 60'tan fazla metro istasyonunu, şebekenin yaklaşık yüzde 15'ini ve 158 otobüs güzergahını kapattığını söyledi. Askıya alınan istasyonların ve rotaların çoğu, Pekin salgınının merkez üssü olan Chaoyang bölgesinde bulunuyor.

Günde düzinelerce yeni vakayla Pekin, başlangıçta Şanghay'ın da yaptığı gibi tam bir karantinadan kaçınmaya çalışıyor, bunun yerine toplu testlerin virüsü yayılmadan önce bulup izole edeceğini umuyor.

22 milyon nüfuslu şehir, okulların yanı sıra yüksek riskli bölgelerdeki bazı işletmeleri ve konut binalarını kapattı ve tam bir sokağa çıkma ihtimaline karşı birçok insan stok yapıyor.

16 Pekin bölgesinden 12'si, geçen hafta üç toplu tarama yaptıktan sonra bu hafta üç tur testin ikincisini yürütüyor.

Şanghay'da sokağa çıkma yasağının sonu görünmüyor.

Bir aydan fazla bir süre sonra, anakara Çin'in en büyük şehri ve finans merkezindeki çoğu insanın konutlarını terk etmesine hala izin verilmiyor.

Şanghay'daki 25 milyon insanın bir kısmı, Pazar gününden bu yana önlemlerin geçici olarak hafifletilmesinden yararlandı ve genellikle bir hanehalkının sadece bir üyesinin hızlı bir yürüyüş, biraz temiz hava ve süpermarketlerde biraz alışveriş yapmasına izin verildi.

En son verilere göre, Şanghay en katı kaldırımların altındaki bölgelerin dışında 63 yeni vaka tespit etti ve şehrin kaldırımların önemli ölçüde hafifletilmesinden önce birkaç gün boyunca hiçbir vaka hedefine ulaşmak için bir yolu olduğunu gösteriyor.

Yetkililer, sıfır Covid-19 politikasının mümkün olduğunca çok hayat kurtarmayı hedeflediğini ve birçok ülkenin enfeksiyonlar yayılırken bile "Covid-19 ile yaşamak" için önlemleri attığı Çin dışında milyonlarca Covid-19 ölümüne işaret ettiğini söylüyor.

Ancak politika, yerel tüketime ve fabrika üretimine zarar veriyor, önemli küresel tedarik zincirlerini bozuyor ve Apple, Gucci-ebeveyn Kering ve Taco Bell sahibi Yum China gibi en büyük uluslararası markaların bazılarının gelirlerini azaltıyor.

Keşfet