PNG Grubu, Orman Hukuku ve Yönetimi Hakkında Yeniden Düşünmek İstiyor

Papua Yeni Gine'nin Çevre Hukuku ve Topluluk Hakları Merkezi veya CELCOR, kerestecilik şirketleri için çalışan polisin görevden alınmasını istiyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
PNG Grubu, Orman Hukuku ve Yönetimi Hakkında Yeniden Düşünmek İstiyor

Bu, geçen ay Doğu Sepik'teki bir ormanlık alanda iki toprak sahibi ve bir polis memurunun öldürülmesinin ardından geldi.

Bu ölümler, tomruk şirketlerinde güvenlik olarak çalışan polis personeli hakkında bir soruşturma yapılması için meclis çağrısına yol açtı.

CELCOR'dan Peter Bosip, kereste şirketleri için çalışan polise artık müsamaha gösterilmemesi gerektiğini ve Polis Komiseri David Manning'in harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

"Polis Komiseri tüm erkekleri kereste kamplarından dışarı çağıracak ve polisin bir kereste şirketi için çalışarak yasadışı iş yürüttüğü tespit edilirse işine son verilmelidir" dedi.

CELCOR ayrıca, tüm ağaç kesme işlemlerine ilişkin bir moratoryum, yuvarlak kütüklerin ihracatının yasaklanması ve aşağı yönlü kereste işlerini geliştirebilecek yerel operatörlerin teşvik edilmesi gibi diğer adımları da savunuyor.

STK'nın dördüncü amacı, ülkenin 31 yıllık ormancılık mevzuatının PNG'nin azalan ormanlarını dikkate alacak şekilde yeniden yazılmasıdır - Bay Bosip, bunun sadece yarısının kaldığını söyledi.

"Bu ülkede orman kaynaklarının yönetilme veya yönetilme ve kullanılma biçiminde tam bir revizyona ihtiyacımız var" dedi.

"Ve ormanların mevcut durumunu ve kalan ormanı nasıl yönetebileceğimizi yansıtan bir yasa oluşturmamız gerekiyor. Bunu yapmazsak tüm orman yok olacak."

Keşfet