Rapor: Aşırı Orman Yangınlarının 2050 Yılına Kadar %30 Artması Bekleniyor

Endonezya'nın turbalıkları, Kaliforniya'nın ormanları ve şimdi, Arjantin'in geniş sulak alanları, şiddetli orman yangınları tarafından harap edildi ve ateşli bir geleceğin habercisi ve bunu önlemeye yönelik korkunç bir ihtiyaç var.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rapor: Aşırı Orman Yangınlarının 2050 Yılına Kadar %30 Artması Bekleniyor

İklim değişikliğinin kuraklıkları tetiklemesi ve çiftçilerin ormanları temizlemesiyle birlikte, aşırı orman yangınlarının sayısının önümüzdeki 28 yıl içinde yüzde 30 artması bekleniyor. Ve şimdi Kuzey Kutbu'nun tundrası ve Amazon yağmur ormanları gibi geçmişte yanmaya meyilli olmayan kavurucu ortamlar.

Birleşmiş Milletler tarafından Çarşamba günü yayınlanan raporun editörlerinden Avustralya hükümeti orman yangını bilimcisi Andrew Sullivan, "Suriye'nin kuzeyinde, kuzey Sibirya, Avustralya'nın doğu tarafında ve Hindistan'da son yangınlarda büyük bir artış gördük" dedi. Çevre Programı (UNEP) ve GRID-Arendal çevre iletişim grubu.

Aynı zamanda, Nature dergisinde geçen hafta yayınlanan ikinci bir araştırmaya göre, bir zamanlar yangınları söndürmeye yardımcı olan serin ve nemli gecelerin yavaş yavaş ortadan kaybolması, yangınların söndürülmesinin zorlaştığı anlamına geliyor.

Araştırmacılar, son kırk yılda gece sıcaklıklarının gündüzden daha hızlı artmasıyla birlikte, yangını sürdürecek kadar sıcak ve kuru olan karanlık sonrası saatlerin sayısında yüzde 36'lık bir artış buldu.

Nature araştırmasının baş yazarı ve Colorado Boulder Üniversitesi'nin Dünya Laboratuvarı yöneticisi Dr Jennifer Balch, "Bu, yangınların çok daha büyük ve daha aşırı hale gelmesi için bir mekanizma" dedi.

"Yorgun itfaiyeciler rahatlayamazlar", bu da bir yangını söndürmek için yeniden bir araya gelip stratejilerini gözden geçiremeyecekleri anlamına gelir.

Aşırı yangınların sonuçları, kayıp ve hasardan maliyetli yangınla mücadele müdahalesine kadar çok çeşitlidir.

UNEP raporu, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde, orman yangınının ekonomik yükünün yıllık 347 milyar ABD Doları (467 milyar ABD Doları) kadar olduğunu söyledi.

Kaliforniya'nın ormanları alevler içindeyken, eyalet hükümeti 2020 ila 2021 mali yılında yangın söndürme için tahmini 3,1 milyar dolar harcadı.

Arjantin'in Corrientes eyaletinde geçen yıl Aralık ayından bu yana şiddetlenen yangınlar muazzam bir bedel aldı, Ibera Ulusal Parkı'ndaki vahşi yaşamı öldürdü, meraları ve çiftlik hayvanlarını kömürleştirdi ve yerba mate, meyve ve pirinç gibi mahsulleri yok etti.

Arjantin Kırsal Derneği, kayıpların şimdiden 25 milyar Arjantin pesosunu (314 milyon S$) aştığını söyledi.

UNEP raporu, hükümetleri orman yangını harcamalarını yeniden düşünmeye çağırarak, bütçelerinin yüzde 45'ini önleme ve hazırlık, yüzde 34'ünü yangınla mücadeleye ve yüzde 20'sini kurtarmaya ayırmalarını tavsiye ediyor.

UNEP raporunun katkıda bulunan bir yazarı ve Universidade of Tras-os-Montes ve Portekiz'deki Alto Douro'da itfaiye bilimcisi olan Bay Paulo Fernandes, "Dünyanın birçok bölgesinde, kaynakların çoğu müdahaleye gidiyor - kısa vadeye odaklanıyorlar" dedi. .

Keşfet