Rusya acil durum harcama fonunu 4.6 milyar dolar artırdı

Rus hükümeti 10 Nisan Pazar günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya yönelik Batı yaptırımları zemininde ekonomik istikrarı sağlamak için acil durum harcamaları için kullanılan rezerv fonunu 273.4 milyar ruble (4.65 milyar ABD Doları) artırdığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya acil durum harcama fonunu 4.6 milyar dolar artırdı

Rusya'nın 24 Şubat'ta Moskova'nın "özel askeri operasyon" olarak nitelendirdiği Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından uygulanan yaptırımlar, Rusya'yı küresel finans sisteminden ve tedarik kanallarından kopardı.

Batılı ülkeler de Kremlin'i en büyük gelir kaynağından mahrum bırakmak için Moskova'dan gelen enerjiyi tamamen yasaklamaya yaklaşıyor.

Hükümet şimdiden işletmelere, sosyal ödemelere ve çocuklu ailelere krizle mücadelede 1 trilyon rubleden fazla destek sözü verdi, bu da bu yılın tüm gelirlerini karşılayacak, dolayısıyla bütçe fazlası olmayacak.

Hükümetten Pazar günü yapılan açıklamada, "Fonlar, diğer şeylerin yanı sıra, dış yaptırımlar ışığında ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik tedbirleri uygulamak için kullanılacak." dedi.

Hükümetin yedek fonu, devlet bütçesinde öngörülmeyen beklenmedik harcamalar için kullanılacak bir nakit yastıktır. Geçen yıl, tek seferlik sosyal ödemeler ve pandemi ile mücadele için kullanıldı.

Hükümet, petrol ve gaz fiyatlarının Covid-19'un etkisinden toparlanmaya tepki olarak artması ve artan Rusya-Ukrayna ihtilafı nedeniyle ilk çeyrekte alınan ek enerji gelirlerindeki rezerv fonunun artışının ana kaynağının 271.6 milyar ruble olduğunu söyledi. arz kesintisi riski.

Rusya, Uluslararası Enerji Ajansı'nın günde 400 milyon ABD dolarından fazla değer verdiği Avrupa Birliği'nin doğal gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ını sağlıyor. AB, petrol ithalatının üçte birini Rusya'dan, günde yaklaşık 700 milyon ABD doları alıyor.

Keşfet