Rusya Enerji, Altın ve Kriptoda Geçici Çözümler Arıyor

Rusya'ya uygulanan sert yaptırımlar ve bunun sonucunda rublenin düşmesi, Kremlin'in ülke ekonomisini ayakta tutmak için çabalamasına neden oldu. Vladimir Putin için bu, güçleri Ukrayna'yı işgal etmeye devam ederken bile Batı'nın ekonomik ablukasına geçici çözümler bulmak anlamına geliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya Enerji, Altın ve Kriptoda Geçici Çözümler Arıyor

Eski Hazine Bakanlığı yetkilileri ve yaptırım uzmanları, Rusya'nın enerji satışlarına ve ülkenin altın ve Çin para birimindeki rezervlerine güvenerek mali cezaların etkisini azaltmaya çalışmasını bekliyor. Putin'in ayrıca daha küçük bankalar ve yaptırımların kapsamına girmeyen seçkin ailelerin hesapları aracılığıyla fon taşıması, kripto para birimiyle anlaşma yapması ve Rusya'nın Çin ile olan ilişkisine güvenmesi bekleniyor.

Hazine'nin mali istihbarat ve icra kolu eski direktörü John Smith, "Şu anda Rusya'nın sahip olduğu en büyük iki yol Çin ve enerji" dedi.

ABD ve AB, Rusya'nın en büyük bankalarına ve seçkinlerine yaptırımlar uyguladı, ülkenin Merkez Bankası'nın ülke dışında bulunan varlıklarını dondurdu ve finansal kurumlarını SWIFT banka mesajlaşma sisteminden çıkardı - ancak petrol ve doğal gazının büyük ölçüde petrol ve doğal gazına izin verdi. dünyanın geri kalanına serbestçe akmaya devam edin.

Rusya'nın normalde Batı'dan alacağı mal ve hizmet arzını telafi etmek için Çin'e yakınlaşması muhtemel olsa da, Smith, "Ayrıca, muazzam enerji kaynaklarının, özellikle son yıllarda talep görmeye devam edeceğine bahse giriyorlar" dedi. Bu soğuk kış. Eğer pazara sunabilirlerse, enerjilerinden elde edilecek önemli ölçüde daha fazla kâr var."

Geçen ay Rusya ve Çin, Rusya'nın Çin'e gaz tedarik etmesine izin verecek 30 yıllık bir anlaşma imzaladı, ancak bu gazı taşıyacak borular en az üç yıl boyunca tamamlanmayacak. Buna ek olarak, Çin geçen hafta ilk kez Rusya'nın tüm bölgelerinden buğday ithalatına izin vereceğini duyurdu.

Ancak Smith, Rusya'nın daha az istekli alıcısı olduğu için Çinlilerin ve diğerlerinin "inanılmaz derecede sıkı pazarlıklar yapacaklarını" ve Çin'in ikincil yaptırımlara veya yaptırım ihlallerinin uygulanmasına maruz kalmaktan kaçınmak isteyeceğini söyledi.

Pazartesi günü ABD, Rusya Merkez Bankası'nın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki veya Amerikalılar tarafından tutulan tüm varlıklarını hareketsiz hale getirmek için yaptırımlarını daha da sıkılaştırdı. Biden yönetimi, hareketin yüz milyarlarca dolarlık Rus fonunu etkileyebileceğini tahmin ediyor.

En son önlemler, banka ile enerji ile ilgili işlemlere izin veren bir oylamayı içeriyordu. Cezalar, Putin'in birkaç yıldır biriktirdiği Rusya'nın altın stokunu da etkilemiyor.

Nottingham Üniversitesi'nde ekonomik yaptırımlar üzerine çalışan yardımcı doçent olan Tyler Kustra, Moskova'nın zaten bir "Rusya Kalesi ekonomisini" benimsediğini söyledi - ithal etmek daha kolay olsa bile birçok malı yurt içinde üretiyor - ekonomiyi korumak için. yaptırımlar.

Rusya'nın gıdalarının çoğu yerel olarak üretiliyor, ancak bazılarının benzer yabancı yapımı ürünlerle eşleşmediğini, bazılarının ise ikame edilemeyeceğini söyledi.

Kustra, "Moskova'daki arkadaşlarım, 'Bak, asla doğru dürüst peynir alamadılar' diyor.

George Washington Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan David Szakonyi, kripto para birimine artan bir bağımlılığın, Rusya'nın finansal işlemlerini desteklemeye çalışması için kaçınılmaz bir yol olacağını söyledi, "ancak zamanla kurumsal işlemlerin yerini alması pek olası değil. "

Bir Beyaz Saray yetkilisine göre, Rusya'nın geçmişteki finansal işlemlerinin yaklaşık %80'i dolar ile yapılırken, federal kolluk kuvvetleri ve Hazine yetkilileri, yaptırımlardan kaçınmak için kripto para biriminin kötüye kullanımıyla "agresif bir şekilde mücadele" çabalarını hızlandırıyor. alenen yorum yapmaya yetkili ve anonimlik koşuluyla konuştu.

Yetkili, Biden yönetiminin yaptırımlar için Rusya merkezli kripto borsalarını hedef alıp almadığı konusunda yorum yapmadı.

Yönetim, Rus kripto işini düzenleme konusunda deneyime sahiptir. Bu yılın başlarında Hazine, Rusya merkezli SUEX ve 25 bağlı kripto para birimi işletmesine, suçlu bilgisayar korsanlarının ganimetlerini temizlemelerine ve nakde çevirmelerine yardım ettiği iddiasıyla borsayı dolar finans sisteminden kara listeye alarak yaptırım uyguladı. Bu atamayı alan ilk kripto işiydi.

Diğer şeylerin yanı sıra mali suçlar hakkında analitik geliştiren TRM'de hükümet işlerine başkanlık eden eski bir Hazine kıdemli danışmanı olan Ari Redbord, kuruluşunun Rusya'da kripto için potansiyel olarak "açık ve kapalı rampalar" olarak kullanılabilecek en az 340 işletme belirlediğini söyledi. para birimi.

Redbord, yaptırımların genişliği nedeniyle, Rusya'nın milyarlarca yaptırımı değiştirmek için ihtiyaç duyacağı kripto miktarının "geleneksel para birimine dönüşmesinin çok zor olacağını" söyledi.

Obama yönetimi sırasında Hazine'nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nde icra başkanı olarak görev yapan Ori Lev, genel olarak, "kripto kullanıyor olsun ya da olmasın" dedi.

Mevcut durumda veya Çin'e güvenerek alabilecekleri hafifletici önlemler var, ancak finansal sistemi yeniden oluşturamazlar."

Biden yönetimi, Çin'in ABD ve Avrupa ticaretinin kaybını telafi edemeyeceğini ve Rusya'yı Batılı ülke borç piyasalarından ayıran yaptırımların sakat bırakacağını savundu. Aynı zamanda Beyaz Saray, Pekin'in Moskova'yı kurtarmaya gelmesinin uzun vadede Çin'in Avrupa'daki ve dünyadaki itibarına zarar verebileceğini kamuoyuna açıklamaya çalıştı.

Pazartesi öğleden sonra, ruble çökmüştü ve enflasyon korkuları patlarken Ruslar saatlerce ATM hatlarında bekledi.

Lev, "Yaptırımların etkisini azaltmak için hangi kesin adımları atacaklarını bilmiyorum ama bu onları geri almayacak" dedi.

Keşfet