Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılıyor mu?

Rusya'nın uzay ajansı başkanı 2 Nisan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu programında işbirliğini sona erdirmek için Rus hükümetine bir teklif sunacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılıyor mu?

Rusya'nın uzay programını denetleyen devlet şirketi Roscosmos'un genel müdürü Dmitry Rogozin, Telegram sosyal medya hesabında, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Batılı ulusların uyguladığı yaptırımları yörüngede işbirliğini tehlikeye atmakla suçladı.

Rogozin, "Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer ortak projelerdeki ortaklar arasındaki normal ilişkilerin restorasyonunun ancak yasa dışı yaptırımların tamamen ve koşulsuz olarak kaldırılmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum." Dedi.

Rogozin, Rusya'nın yörüngedeki laboratuvara katılımını ne zaman sona erdirmesini isteyeceğine dair bir zaman çizelgesi de dahil olmak üzere ayrıntı vermedi.

Uzay istasyonu yıllardır Soğuk Savaş sonrası bir dünyada Moskova ve Washington arasındaki işbirliğinin bir örneği olarak selamlandı ve Rogozin'in geleceğine ilişkin son önerileri, Moskova'nın durumu üzerine Batı ve Rusya arasındaki gerilimin ciddiyetinin bir göstergesi olarak hizmet etti. 24 Şubat'ta Ukrayna'nın işgali.

Ancak NASA yetkilileri, Rogozin'in Rusya'nın uzay istasyonu ortaklığından çekilebileceği yönündeki açıklamalarından özenle kaçındı ve uzay istasyonundaki operasyonların normal şekilde devam ettiğini söyledi.

Çarşamba günü, bir NASA astronotu Mark Vande Hei ve iki Rus meslektaşı Dünya'ya döndü. Geri dönüş kapsülleri Kazakistan'a indi, astronotları güvenli bir şekilde kurtarmak için işbirliği yapan Rus ve Nasa personeli tarafından iniş alanında karşılandı.

NASA, Rusya ve uzay istasyonu programına katılan diğer ülkeler arasındaki anlaşma 2024'e kadar sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri bunu 2030'a kadar uzatmak istiyor. Nasa'nın uzay operasyonlarından sorumlu yardımcı yöneticisi Kathy Lueders, geçtiğimiz günlerde tartışmaların sürdüğünü söyledi.

Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, SpaceX Falcon 9 roketiyle uzay istasyonuna yaklaşan dört astronot hakkında, "Roscosmos dahil tüm uluslararası ortaklarımız, istasyonun 2030'a kadar uzatılması yönünde ilerleme kaydediyor" dedi.

O ekledi: "Hepimiz gerçekten, gerçekten, gerçekten zor zamanlarda bile bu devam eden ortaklığın önemini anlıyoruz."

Nasa, Rusya ile başka anlaşmalar üzerinde de çalışıyor. Lueders, NASA'nın bazı Rus astronotlarının gelecekteki ABD roket fırlatmalarına binmesine izin verecek ve bazı Nasa astronotlarının Rusya'nın Soyuz roketiyle fırlatmaya devam etmesine izin verecek bir anlaşmanın Rusya tarafından gözden geçirilmesini hâlâ beklediğini söyledi.

NASA'nın uzay mekikleri emekli olduktan sonra Soyuz'daki astronotları için koltuk satın almasının aksine, bunlar özünde finansal ödemeler olmaksızın bir takas takası olacaktır.

NASA'daki uzay istasyonu programının müdür yardımcısı Dana Weigel, "Hala üzerinde ortaklaşa çalışıyoruz" dedi.

Keşfet