Rusya, YouTube'u parlamento kanalının hesabını engellemekle suçladı

Rus yetkililer 9 Nisan Cumartesi günü ABD video barındırma hizmeti YouTube'u Parlamento Alt Meclisi'nin kanalını engellemekle suçladı ve misilleme konusunda uyardı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya, YouTube'u parlamento kanalının hesabını engellemekle suçladı

Duma başkanı Bay Vyacheslav Volodin, Washington'un "Rusların haklarını" ihlal ettiğini söylerken, dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova "YouTube kaderini mühürledi" dedi.

Volodin Telegram'a yaptığı açıklamada, "ABD, bilginin yayılması konusunda bir tekele sahip olmak istiyor" dedi. "Buna izin veremeyiz".

AFP gazetecileri siteye erişilemediğini doğruladı.

Moskova'ya göre, Duma-TV'nin 145.000'den fazla abonesi var. Parlamento tartışmalarının kliplerini ve Rus milletvekillerinin röportajlarını yayınlıyor.

Perşembe günü, Rusya devlet iletişim gözlemcisi, YouTube'u Ukrayna'daki askeri kampanyası hakkında "sahte haberler" yaymakla suçlayarak ABD'li internet devi Google'ın ülkedeki hizmetlerinin reklamını yapmasını yasaklayacağını söyledi.

Rusya, devlet dışı medya ve bilgi kaynaklarına erişimi engellemek için harekete geçti ve Google'ın bir yasak için sıradaki olabileceğine dair korkular artıyor.

Gözlemci, Google'a ait YouTube'un Rus yasalarını "sayısız ihlal" ettiğini ve "Ukrayna'daki özel askeri operasyonun seyri hakkında sahte haberler yayan ve Rusya'nın silahlı kuvvetlerini gözden düşüren kilit platformlardan biri" olduğunu söyledi.

"zorlama önlemleri uygulamaya" karar verdiğini söyledi.

Bunların "Google LLC ve bilgi kaynakları için reklam dağıtımı yasağı" içerdiğini söyledi.

Keşfet